Egy úgy kutatás szerint nem biztos, hogy jó ötlet felcímkézni a növényi opciókat például egy étlapon, mert az eltántoríthatja az embereket a választástól. A vegánok és vegetáriánusok választásait pedig nem befolyásolta negatívan a jelző eltüntetése.
A frissen közzétett tanulmány címe: A vegán és vegetáriánus címkék negatív hatása. A kutatást az amerikai Massachusetts Institute of Technology (MIT) munkatársai végezték két kisebb létszámú, valamint egy több résztvevős online kérdőív formájában. A kutatók célja az volt, hogy kiderítsék, hogyan állnak az amerikai fogyasztók a vegán (és vegetáriánus) címkézéshez, befolyásolja-e a döntésüket, ha az étlapon feltüntetik ezeket a jelzőket.
Első körben egy egyetemi rendezvényre való visszaigazolás kapcsán kérték meg a részt vevő diákokat, hogy válasszanak két felajánlott opció közül, mit szeretnének fogyasztani az eseményen. A kétféle wrap közül az egyik vegán, a másik vegetáriánus volt. Mindkét ételhez mellékelték a hozzávalók listáját.
A diákoknak két, egymástól csak nagyon kis mértékben eltérő étlapot küldtek. Az étlapok kizárólag abban különböztek, hogy az egyiken a növényi fogást vegán címkével látták el, de ezt leszámítva az ételek neve és összetétele is pontosan ugyanaz volt mind a két menüben. A kísérletet két alkalommal végezték el, először 53, majd pedig 103 résztvevővel.
Az első kísérletben 25 diák kapta a vegán címkével ellátott étlapot, és 28 az e nélkülit. A diákok közül mindössze 36 százalék választotta a vegán opciót, míg a címke nélküli étlapról 60,7 százalék döntött a vegán wrap mellett. A második kísérletben is ugyanilyen jelentős volt a különbség. A felcímkézett étlapot 53 diák kapta, és csak 33,9 százalékuk döntött a vegán jelzővel ellátott wrap mellett, míg a vegán jelző nélküli étlapról 63,8 százalék választotta ugyanezt az ételt. Vagyis sokkal nagyobb arányban választották a diákok a vegán ételt abban az esetben, amikor nem került külön feltüntetésre, hogy az vegán.
Nem fontos a vegán címke?
Az online felmérés is hasonló eredményeket hozott, bár ott kicsit más volt a módszer. A résztvevőknek öt alkalommal kellett két étel közül választaniuk, de itt már nemcsak vegán és vegetáriánus, hanem húst tartalmazó ételek is bekerültek a lehetőségek közé. Az egyik kérdőíven feltüntették a vegán és vegetáriánus jelzőket, míg a másik, pontosan ugyanolyan kérdőíven ezt külön nem jelezték. A jelzőkkel ellátott ételeket ebben az esetben is kevesebben választották, mint amikor nem volt mellettük feltüntetve semmilyen címke.
Ezeknek a címkéknek az eltávolítása nagyon egyszerű és olcsó módot kínál az éttermeknek és más intézményeknek, hogy csökkentsék a környezeti károkozásukat anélkül, hogy a teljes étlapot át kellene írni
– mondta Aley Berke és Kent Larson, a kutatás két szerzője.
A tanulmányból kiderül az is, hogy a férfiak túlnyomó részben a húsos opciót választották, amennyiben lehetőségük volt rá, valamint hogy a magukat vegánnak és vegetáriánusnak valló résztvevők döntéseit nem befolyásolta, hogy az adott étel mellett feltüntették-e az étrendi besorolást – ez egyébként borítékolható volt, ez az eredmény a kutatást végzőket sem lepte meg.
A tanulmány fontos információkat szolgáltathat azzal kapcsolatban is, hogy milyen módon lehet a tömegeket a növényi étrend irányába terelni, hogy megfelelő mértékben tudjuk csökkenteni a klímaváltozás katasztrofális hatásait.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.