A hűvösebb napokon nincs is jobb annál, mint bekuckózni egy meleg takaró alá egy tál kiadós és fűszeres chilivel. Ha a teljes értékű növényi étrendet követed, vagy csak egyszerűen szeretnél kipróbálni egészségesebb recepteket is, akkor ez a chili sin carne éppen neked való.
Rengeteg információ kering arról, mi kerülhet a tradicionális chilibe és mi nem, de hogy ezt a vitát már az elején eloszlassuk: ez a recept minden, csak nem hagyományos. Ugyanis eredetileg rengeteg fűszer van benne, melyek alapvetően olajban oldódnak. Ez nem azt jelenti, hogy ezeket a fűszereket nem használhatjuk, csak számításba kell vennünk, hogy olaj nélkül kevésbé lesz intenzív az ízük. Szerencsére van megoldás arra is, hogy az egészséges főzés ne menjen a gazdag ízek rovására.
Először is a babon kívül rengeteg zöldséget teszünk ebbe a rendhagyó chili sin carnéba, úgymint szárzellert, édesburgonyát és kaliforniai paprikát, amiktől sokkal színesebb és gazdagabb lesz a végeredmény. Másodszor: zöldségalaplevet használunk, ami segít még ízesebbé és intenzívebbé varázsolni a chilit. Harmadszor pedig hosszan főzzük, amíg jól besűrűsödik, így sokkal több ideje van az ízeknek összeérni és elmélyülni.
Ha kíváncsi vagy arra, hogyan készítsd el ezt a könnyed és ízletes chili sin carnét, olvass tovább, és garantáljuk, hogy nem fogsz csalódni.
Hozzávalók:
6-8 adaghoz
- 3 konzerv (kb. 720 g főtt) bab*
- 2 konzerv (800 g) kockázott paradicsom
- 1 nagyobb fej lila hagyma apró kockára vágva
- 2 közepes édesburgonya kisebb kockára vágva
- 2 db kaliforniai paprika apró kockára vágva
- 2 szál szárzeller apróra vágva vagy lereszelve
- 300 ml zöldségalaplé vagy víz
- 1 evőkanál agávészirup vagy egyéb édesítő
- 1 evőkanál oregánó
- 2 teáskanál fokhagymapor
- 1 teáskanál római kömény
- 1 teáskanál füstölt pirospaprika
- 1 teáskanál chili
- 2 kocka étcsokoládé
- 1 lime leve
- 1 csokor friss koriander aprítva
*Legjobb, ha többfélét használsz, pl. tarka, vörös és fekete; utóbbi helyett, ha nem férsz hozzá, akkor használhatsz lencsét is.
Elkészítés:
1. Egy nagyobb lábast hevíts fel, vedd a lángot közepesen alacsonyra, és tegyél bele egy-két evőkanál vizet, amire dobd rá a felaprított hagymát. A vízen pirítás titka, hogy sose tegyél bele túl sok vizet egyszerre, mindig csak kis adagonként pótold után, ahogy elpárolog. Pirítsd így 8-10 percig a hagymát.
2. Jöhet bele a felkockázott édesburgonya, kaliforniai paprika és a szárzeller, majd pár perc pirítás után a zöldségalaplé is.
3. Forrald fel, majd add hozzá a kockázott paradicsomot, a megmosott és lecsöpögtetett babot, a fűszereket, az agávészirupot és az étcsokoládét. Ha ez is felforrt, vedd a lángot alacsonyra és főzd résnyire lefedve 30 percig, közben néha keverd át, hogy ne tapadjon le, majd zárd el.
4. Add hozzá a lime levét, és tálald apróra vágott friss korianderrel.
Domján Csenge korábban biomérnök hallgató volt, jelenleg szociológiát tanul az ELTE-n. Már 7 éve vegán az állatokért és a környezetért. Célja, hogy tanulmányain keresztül a veganizmus tudományos aspektusait közérthetővé tegye és környezetvédelmi vonatkozásaiban segítsen eligazodni másoknak. Szívesen kísérletezik receptekkel, ezzel megmutatva a növényi alapú ételek sokszínűségét.