A vegán világnap (november 1.) alkalmából a The Vegan Society utánajárt, hogy mennyire nyitottak a brit férfiak a vegán életmódra. A kizárólag növényi étrenden élők között az Egyesült Királyságban is sokkal több a nő. Ez a trend nemcsak a szigetországban, de mindenhol jól megfigyelhető. A vegán szervezet azt próbálta kideríteni, miért ilyen egyenlőtlen a nemek eloszlása a vegán életmódot folytatók között.
A férfiak minden vegán közösségben alulreprezentáltak. Habár a mozgalom évről évre egyre népszerűbb, a hozzá kapcsolódó nemi narratíva sok férfit elijeszt a kegyetlenségtől mentes életmódtól. A brit vegánok között 37 százalékban találhatók meg az erősebb nem képviselői, ami nagy valószínűséggel globálisan az egyik legjobb arány. Az ország ugyanis az egyik legvegánbarátabb hely az egész világon. Azokon a területeken, ahol a mozgalom kevésbé népszerű, vagy ahol a nemi szerepek hangsúlyosabbak a mindennapi életben, valószínűleg ennél is kisebb számban élnek vegán férfiak.
A The Vegan Society, a világ legrégebb óta működő vegán szervezete 1.000 brit férfit kérdezett a veganizmushoz kapcsolódó véleményükről. Az eredmények pedig joggal adnak okot némi bizakodásra. A megkérdezettek 41 százaléka nyilatkozott úgy a szervezetnek, hogy érdeklődik a veganizmus iránt, vagy hogy egyenesen tervezi, hogy vegánná válik. A 25-34 év közötti korosztály volt az, amelyik a leginkább érdeklődött az életmód iránt.
Vannak arra utaló bizonyítékok, hogy a húsfogyasztást sokan továbbra is a férfiasság ideájához kötik. Ez a vélekedés a mai napig része a klasszikus férfiasságról folyó kulturális vitának, hiszen a húsevést sokan az erőhöz, a teljesítményhez, a más fajok feletti dominanciához kötik
– magyarázza a szervezet.
A férfiak többsége a tápanyaghiánytól fél
A vegán férfiak továbbra is komoly előítéletekkel szembesülhetnek, de a megkérdezettek 30 százaléka úgy gondolja, hogy növényi étrenden nem jutna megfelelő minőségű tápanyagokhoz. A hiányos egészségügyi információk pedig sokakat tántoríthatnak el attól, hogy kipróbálják a veganizmust. Ennek okán hozta létre a The Vegan Society a Vegan and Thriving kezdeményezést. Ennek célja, hogy pozitív példaképekkel és megfelelő tudományos háttér-információkkal lássák el az érdeklődő férfiakat.
A Vegan and Thriving nevű kampányunk azt a célt szolgálja, hogy szétfoszlasson minden negatív nézőpontot, ami a vegánság és a férfiasság kapcsolatáról szól. Hogy megmutassa, a veganizmus az erő és az együttérzés egy formája, és mindenki érezheti magát vegánként nagyszerűen
– mondta Hannah Montgomery kampányfőnök.
A köztudatban a mai napig tartja magát az a nézőpont, hogy a növényi étrend nem lehet megfelelő alternatíva. Sokan úgy gondolják, hogy sem egészségügyi, sem erőnléti szempontból nem elégséges a növények által nyújtott tápanyagmennyiség. A valóság azonban ennek éppen az ellenkezőjét mutatja: az utóbbi évekből számtalan kutatás támasztja alá a növények egészségmegőrző, betegségeket visszafordító erejét. Ráadásul számos sportág legsikeresebb atlétái bizonyítják teljesítményükkel, hogy nemcsak elégséges a növényi étrend, de a csúcsteljesítmény egyik alapvető eleme.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.