A „terráriumruhák” néven hivatkozott alkotások az idei párizsi divathét egyik leglátványosabb szereplői voltak a nézők szerint. Jun Takahasi, az Undercover alapítója és kreatív igazgatója élő virágokat és élő pillangókat használt a ruhák díszítéséhez. A PETA ezt követően levelet írt a tervezőnek, amelyben a szervezet elítélte az élő állatok felhasználását. Jun Takahashi válaszlevelében elnézést kért és megfogadta, hogy többet nem tesz ilyet.
A párizsi divathét, amely bő egy hónapja ért véget, nem volt különösebben izgalmas a szakértők szerint, de Jun Takahashi ruhái ennek némileg ellentmondtak. Az Undercover divatbemutatójának végén kerültek kifutóra a terráriumruhák, amelyek élő állatokat – pillangókat – is tartalmaztak. A nézők leírása alapján az alkotások úgy néztek ki, mintha egy Disney meséből léptek volna ki. A különleges dizájn hamar elterjedt a közösségi médiában.
A PETA állatvédő szervezet a divatbemutatót követően levelet írt a tervezőnek, amelyben elítélték a döntése miatt. Véleményük szerint az állatoknak semmi keresnivalójuk a divatbemutatókon. Az ilyen alkalmakkor használt pillangókat vagy a vadonból fogják be, vagy fogságban szaporítják. Ezek a rovarok a szállítás alatt sokszor elpusztulnak, mivel nagyon sérülékenyek. A kiszabadult pillangók pedig nehezen találnak élelmet.
A tervező nem hagyta szó nélkül a PETA levelét. Válaszában beismerte, hogy már megbánta a tettét, és sajnálja, hogy élő állatokat használt, akiknek inkább „szabadon kéne repkedniük”. Megígérte a PETA-nak, hogy többet nem használ sem pillangókat, sem más élő állatot az alkotásaiban.
Nagymamájától jött a pillangók ötlete
Jun egy személyes történetet is megosztott a szervezettel. Elmondása szerint nagymamája temetését követően a folyóparton csatlakozott hozzá egy fehér pillangó. A rovar sokáig repkedett mellette, mintha csak a nagymamája jött volna vissza megvigasztalni. Emiatt jutottak eszébe a pillangók a ruhakészítésnél.
A divattervező válaszában sokszor hangsúlyozza, hogy már a tervezés alatt felmerült benne, hogy probléma lehet az élő állatok használatából, és számított az állatvédőkéhez hasonló levélre. Hozzátette továbbá, hogy minden szempontból igyekezett a legkörültekintőbben eljárni. Az állatokat egy etikus tenyésztőtől szerezték be, gondoskodtak a megfelelő hőmérsékletről és táplálékról, a show után pedig szabadon engedték őket egy közeli parkban. A tervező levele teljes egészében elolvasható ezen a linken.
A PETA Jun pozitív és együttműködő válaszára reagálva egy doboz vegán csokit küldött a divattervezőnek, és megköszönték neki, hogy ilyen megértő módon állt a helyzethez.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.