Kongatják a vészharangot a klímatudósok. Úgy látszik, sok évtizednyi publikáció, tudományos munka és figyelmeztetés sem elegendő ahhoz, hogy érdemi lépéseket tegyünk az éghajlatváltozás megállítása érdekében. Közel másfél ezer kutató, tudós és akadémikus írta alá azt a nyílt levelet, ami arra buzdítja az állampolgárokat világszerte, hogy váljanak klímaaktivistákká. A Scientist Rebellion szervezet nevében kiadott levél katasztrofális jövőképpel riogat, amennyiben nem cselekszünk.
Az éghajlatváltozás nem új keletű dolog, bármennyire is úgy tűnik, hogy ez csak az utóbbi években vált slágertémává. A legelső IPCC-jelentést még 1990-ben adták ki, vagyis több mint három évtizede tisztában vagyunk az emberi tevékenység következtében megváltozó éghajlat jelenségével. A Scientist Rebellion – egy klímakutatókból, tudósokból és akadémikusokból álló aktivistacsoport – az üres ígéreteket megunva kiadott egy nyílt levelet, amiben mindenkit klímaaktivizmusra szólítanak fel.
Tudósokként régóta kongatjuk már a vészharangot a klímakrízis miatt. A kormányok viszont nem vettek minket komolyan, a kibocsátás pedig évről évre egyre csak növekszik. A vezetők arról beszélnek, hogy »tartsuk életben az 1,5 °C-os« célkitűzést, miközben támogatják a fosszilis tüzelőanyagokat és a gáz- és olajlelőhelyek felkutatását. Arra biztatjuk a kutatókat és az akadémikusokat mindenféle szakterületről, hogy lépjenek a klímamozgalom előterébe és segítsenek vészhelyzeti módba állítani a társadalmat. Nincs vesztegetni való időnk
– olvasható a szervezet weboldalán.
A klímatudósok félelmüknek adtak hangot
„Rettegünk. Szükségünk van rád” – olvasható a szervezet által kiadott nyilatkozatban. „Bárhol is vagy, légy klímaaktivista, az ügy szószólója” – hangzik az egyértelmű felszólítás.
A lakosság klímaaktivizmusba való bevonását célzó levél megjelentetését nem véletlenül időzítették a COP28 klímacsúcs idejére. A világ legjelentősebb éghajlatváltozást tárgyaló nemzetközi konferenciáját idén az Egyesült Arab Emírségekben rendezték meg. Egy olyan országban, amelyik elképesztő vagyonát a fosszilis energiahordozóknak köszönheti. A konferencia elnöke pedig az állami olajvállalat elnöke volt.
Egyik ország sem teszi azt, ami az 1,5 °C-os határérték alatti maradáshoz kell. Ha tovább haladunk ezen az úton, az elmondhatatlan szenvedéshez fog vezetni. A bolygó nagy része lakhatatlanná fog válni, ami politikai konfliktusokhoz, eddig nem látott mértékű éhezéshez és menekültek százmillióihoz fog vezetni
– áll a közleményben.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.