Hiába az olaszok elkeseredett segélykiáltásai, hogy ők ugyan sem a carbonarához, sem az alfredóhoz nem használnak tejszínt, sem úgy egyáltalán egyik tésztájukhoz sem, a bolognai szószba pedig nem kell fokhagyma, de zellerszár és répa igen, a világ különböző tájain az itáliai konyha a régió szájízéhez igazodva visszafordíthatatlanul sajátos formát öltött.
Ugyanis ha tetszik, ha nem, a kultúra más formáival együtt a gasztronómia is egyre inkább globalizálódik, a helyi szokásokhoz, hozzávalókhoz igazodva változik. Így lett a tészta szülőhazáján kívül a paradicsom mellett a legnépszerűbb szószalap a tejszín, ennek a kettőnek pedig egyik legújabb, modern fúziója a penne alla vodka, ami nem más, mint egy pikáns, kirobbanó ízvilágú, tejszínes-paradicsomos tészta vodkával bolondítva.
Hogy a penne alla vodka honnan származik, arra természetesen nincs egyértelmű válasz. Nem meglepő módon, mint sok más olaszos ételt, magukénak mondja az olaszországi és az itáliai-amerikai közösség is. Annyi biztos, hogy az 1980-as években terjedt el igazán, amikor népszerű fogásként kezdték el felszolgálni az amerikai és olasz nagyvárosok diszkóiban. Egyébként az utóbbi időben ez az étel akkora népszerűségre tett szert a virtuális térben, hogy még filmet is készítettek a történetéről.
Ha olasz, ha nem, a penne alla vodka méltán lett rendkívül népszerű az utóbbi években: a paradicsom savassága a vodkán keresztül olyan minőségben találkozik a tejszín krémességével, ami egyszeri kóstolás után újra és újra arra késztet majd, hogy elkészítsd ezt a rendkívül egyszerű, ámde isteni, húsz perc alatt összedobható tésztát ebédre vagy vacsorára.
A penne alla vodka szerencsére növényi alapokon is könnyedén elkészíthető. Olvass tovább, hogy megtudd, milyen teljesen hétköznapi csodaösszetevővel fogjuk a szószban a tejszínt helyettesíteni.
Megjegyzések a hozzávalókhoz, helyettesítések
Vodka: bár elsőre talán úgy tűnhet, a név kötelez, azért nyugodtan helyettesítheted a vodkát ugyanannyi mennyiségű száraz fehérborral is, vagy teljesen alkoholmentes változatban, 100 milliliter vízben elkevert két evőkanálnyi citromlével.
Tészta: penne vagy rigatoni helyett használhatsz más típusú tésztát is, például fusillit vagy kagylótésztát. A spagettit és más hosszú tésztákat nem ajánljuk, ezeken ugyanis nem tud úgy megülni a krémes szósz, mint a lyukas vagy spirál alakú tésztákon.
Sűrített paradicsom: mindenképp sűrített paradicsomot használj, a kevésbé sűrű paradicsomszósz (passata) ugyanis közel sem ad ugyanolyan krémes, umami végeredményt.
Konzerv paradicsom: legjobb az olasz változat, de bármilyen megfelel. Nyáron természetesen friss paradicsommal a legjobb, az év többi részében azonban ízesebb végeredményt kapsz, ha konzervet használsz.
Kesudió: a tejszínt ebben a receptben nem növényi tejszínnel helyettesítjük, mert bár már szinte minden boltban hozzájuthatunk, ezek általában 6-10%-os zsírtartalmukkal nem adják vissza azt az igazi krémességet, ami ennek az ételnek a lelke; erre a célra sokkal alkalmasabb a kesudióból készült krém testes, mégis lágy minősége. Ha azonban hozzájutsz 25-30%-os zsírtartalmú növényi tejszínhez, azt nyugodt szívvel használhatod kesudió helyett – ez esetben 250 ml-t használj.
Vegán vaj/olívaolaj: kizárólag jó minőségű, papírcsomagolású, 80% zsírtartalmú vegán vajat használj, 40-60%-os margarint ne. Ha csak utóbbihoz jutsz hozzá, használj inkább olívaolajat.
Sörélesztőpehely: a sörélesztőpehely sajtos ízvilága miatt a növényi alapú konyha egyik fő ütőkártyája. Gyakori összetevő például a házi vegán sajt és vegán pesto szósz receptekben. Itt most a parmezánt helyettesítjük vele, és az igazi umami ízhatás érdekében szerintünk nem érdemes kihagyni, de nem is elengedhetetlen hozzávaló, ha esetleg nem jutsz hozzá. Bioboltokban, egészségboltokban keresd.
Extra zöldségek: a penne alla vodka klasszikusan nem tartalmaz a hagymán és a paradicsomon kívül más zöldséget, de nagyon jól illik bele a kockákra vágott cukkini vagy kápia paprika, vagy kis rózsákra szedett brokkoli – ezeket a hagyma után öt perccel tedd nyersen a serpenyőbe, hogy piruljanak kicsit, majd hagyd őket félig roppanósra főni a szószban.
Hozzávalók
5-6 adaghoz
- 500 gramm penne vagy rigatoni
- 140 gramm sűrített paradicsom
- 1 konzerv darabolt paradicsom (400 gramm)
- 140 gramm (egy bögre) kesudió
- 3 evőkanál jó minőségű vegán vaj vagy olívaolaj
- 3 evőkanál sörélesztőpehely
- 2 közepes fej vöröshagyma
- 4 kövér gerezd fokhagyma
- 120 ml (fél bögre) vodka
- só
- opcionális: vegán parmezán és friss zöldfűszerek (bazsalikom vagy petrezselyemzöld) a tetejére
Elkészítés
- 140 gramm kesudiót dobj forrásban lévő vízbe, majd 30 másodperc múlva zárd el. Fedd le, és hagyd ázni legalább húsz percig.
- A tésztát tedd erősen sós, lobogó vízbe, és közepes lángon főzd hat percig. Semmiképp ne tovább, ugyanis a szószban fogjuk készre főzni. Ha kész, azonnal mosd át alaposan hideg vízzel és jól csöpögtesd le, a főzővízből pedig tegyél félre egy bögrényit. A tésztát időnként keverd át, miközben a szószt készíted, hogy ne ragadjon össze.
- Két közepes fej vöröshagymát kockázz fel (nem szükséges nagyon apróra), négy gerezd fokhagymát pedig vágj négyfelé. Egy nagy, mély serpenyőben hevíts fel két evőkanál jó minőségű vegán vajat vagy olívaolajat, és alacsony lángon pirítsd a hagymát hét-nyolc percig. Két-három perc pirítás után tegyél hozzá fél teáskanál sót. Ha túl gyorsan pirul, vedd még lejjebb a lángot.
- Hét-nyolc perccel a hagyma után add hozzá a fokhagymát és pirítsd még egy percig alacsony lángon. Adj hozzá 140 gramm sűrített paradicsomot, illetve még egy evőkanál vegán vajat vagy olívaolajat, és pirítsd két-három percig. A sűrített paradicsomnak fontos, hogy minél nagyobb felületen megkaramellizálódjon, ezért igyekezz a fakanállal minél jobban szétkulimászolni a serpenyő felületén, miközben pirítod.
- Adj hozzá 120 ml vodkát, vedd fel a lángot közepesre, majd ha forr, adj hozzá egy konzerv darabolt paradicsomot. Ha ismét felforrt, vedd a lángot alacsonyra, és félig fedő alatt, a gőzt oldalt kiengedve főzd tíz percig, két-három percenként átkeverve. Nem baj, ha picit lesül, karamellizálódik. Ha azonban úgy látod, kezd leégni, egy löttyintésnyi vizet tegyél hozzá.
- Miközben a szósz fő, turmixgépben vagy botmixerrel mixeld krémesre a kesudiót négy-öt evőkanál víz segítségével. Ehhez egy-két percre is szükség lehet, tehát légy türelmes.
- Add a serpenyő tartalmát, valamint három evőkanál sörélesztőpelyhet a kesudióhoz, turmixold az egész szószt krémesre, majd tedd vissza a felét a serpenyőbe és forrald újra. Ha forr, add hozzá a tészta felét és fél bögrényit a félretett főzővízből, és közepes lángon főzd két-három percig. Kóstold, és ha kell, tegyél még hozzá sót. A tészta maradjon al dente, ne főzd két-három percnél tovább. Szedd ki a kész tésztát a serpenyőből, majd ugyanígy főzd össze a szósz és a tészta másik felét. Ízlés szerint friss bazsalikommal vagy petrezselyemzölddel, vegán parmezánnal megszórva is tálalhatod, amihez az összetevők között találsz receptet.
Tipp: ha nincs akkora serpenyőd, amibe két adagban kényelmesen belefér a tészta és a szósz, akkor három részletben készítsd el. Ez mindössze két-három perc extra munkát igényel, de a szószban készre főzött tészta sokkal jobban felveszi az ízeket, így igazán megéri. Ha előre készítenéd el ezt az ételt, tehát nem azonnal tervezed tálalni, akkor a szószt és a tésztát külön tedd el (a tésztára tegyél kevés olívaolajat, mielőtt elteszed), és csak tálalás előtt közvetlenül főzd össze.
Domján Flóra környezetgazdálkodás szakon szerzett diplomát 2021 januárjában. A legfontosabb értéknek az empátiát tartja, éppúgy az állatok és az élővilág iránt, mint az emberek felé. Hisz benne, hogy egyre többen rájövünk: a hús ára egy élet elvétele, és az élet szeretetének, az együttérzésnek, a közös társadalmi értékeinknek minden élőre ki kell terjednie. Ezt az üzenetet minél hitelesebben igyekszik képviselni az írásaiban, az aktivizmusban és a mindennapokban is.