Penne all’arrabbiata

Penne all’arrabbiata - Prove.hu

A penne all’arrabbiata fűszeres paradicsomszószban megforgatott mindennapi olasz tésztaétel, ami szó szerint azt jelenti: “mérges penne”. Fantázianevét a chilipehelynek köszönheti, amitől enyhén csípős lesz a végeredmény.

Ettől azonban még a csípősutálóknak sem érdemes megijedni, az olaszok csípősségmérője ugyanis nagyon messze áll a dél-ázsiaiakétól, inkább a miénkre hasonlít, vagy még a miénknél is enyhébb.

Emellett a hozzáadott chilimennyiséggel lehet kísérletezni: aki nagyon nem bírja, kipróbálhatja fele ennyivel is, aki pedig merésznek tartja magát, kétszeres, akár háromszoros mennyiséggel is. (Természetesen teljesen ki is lehet hagyni, de nem érdemes.)

Ezt a tésztát hagyományosan reszelt parmezánnal a tetején tálalják, ezért egy gyorsan elkészíthető, növényi parmezánhelyettesítő receptet is mellékelünk a tészta mellé, de természetesen enélkül is elkészítheted.

Hozzávalók

3-4 adaghoz

A tésztához:

  • 300 gramm penne
  • 3 evőkanál olívaolaj
  • 2 evőkanál sűrített paradicsom
  • 500 g ízes paradicsom, felkockázva*
  • 3 közepes gerezd fokhagyma
  • másfél teáskanál szárított chilipehely
  • fél bögre friss bazsalikomlevél (frissel finomabb, de a szárított is megteszi, ha nem jutsz hozzá)

A vegán parmezánhoz (opcionális):

  • fél bögre sörélesztőpehely
  • fél bögre dió, kesudió, vagy hántolt mandula (allergiásoknak napraforgómag is lehet)
  • ¼ teáskanál só
  • ⅓ teáskanál fokhagymapor

*Ha télen csak szürkés húsú, zölden szedett, ízetlen paradicsomhoz jutsz hozzá, érdemes inkább jó minőségű, darabolt, olasz konzervparadicsomból készíteni (két egész konzervet használj).

 

Penne all’arrabbiata elkészítése

  1. Először elkészítjük a növényi parmezánt: ehhez 160 fokos sütőben 6-8 perc alatt pirítsd meg a választott magot (a tepsiben ne érjenek egymáshoz), majd késes aprítóba tedd bele a többi összetevővel, és aprítsd morzsásra. Ha napraforgómagot használsz, nézd meg, pirított-e, és ha igen, akkor ezt a lépést kihagyhatod. Ha nem pirított, nagyon ügyelj rá a sütőben, könnyebben megég, mint a nagyobb szemű társai.
  2. Most pedig jöhet a tészta: először is lobogó vízbe tedd fel főni a tésztát egy evőkanál sóval, majd a csomagoláson megadott időnél két perccel kevesebb ideig főzd. (Higgy nekem: még a szószban is puhulni fog. Nem mellesleg minden egyes alkalommal, amikor valaki a világon mállósan puhára főz egy adag tésztát, egy újabb olasz lélek ragad örökké a purgatóriumban, ahol örökké egyetlen szót kell ismételgetnie: “al dente”. Mi nem akarunk ehhez a szenvedéshez hozzájárulni, ugye?) Kb. fél bögre főzővizet tegyél félre (ha konzervparadicsomot használsz, erre nincs szükség), majd szűrd le a tésztát, és alaposan öblítsd át hideg vízzel.
  3. Miközben a tészta fő, egy nagy serpenyőben melegíts fel két evőkanál olívaolajat, és alacsony lángon piríts rajta három gerezd zúzott fokhagymát kb. 2 percig. Adj hozzá még egy evőkanál olívaolajat, vedd a lángot közepesen alacsonyra, és add hozzá a chilipehelyet és a sűrített paradicsomot, majd ezt is kb két percig pirítsd (tipp: ezt a lépést minden sűrített paradicsomos ételnél érdemes megtenni, így lesz igazán finom a végeredmény).
  4. Add a serpenyőhöz a felkockázott paradicsomot, vedd a lángot közepesre, adj hozzá (legalább ⅓ teáskanál) sót, majd ha felforrt, vedd vissza közepesen alacsonyra, és kb. 2-3 percig kevergesd.
  5. Keverd össze a tésztát a szósszal és a félretett főzővízzel, és közepesen alacsony lángon forgasd össze, amíg át nem forrósodik. A végén keverj hozzá durvára vágott vagy tépkedett bazsalikomleveleket (a tálaláshoz is tehetsz félre pár levelet, amit aztán a tészta tetejére szórhatsz). Vegán parmezánnal megszórva tálald.

© 2018-2023 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.