Záptojás szagú hab borítja a Tiete folyót Brazíliában, az ipari eredetű szennyeződés káros az emberekre és a vízi élővilágra is. A helyi környezetvédők már korábban is felhívták a figyelmet hasonló problémára, és mielőbbi határozott fellépést várnak az ország vezetőitől.
Egy átlagos európainak, ha meghallja a Brazília és a környezetvédelem szavakat egy mondatba fűzve, elsőre vélhetően az Amazonas és az erdőirtás ugrik be. Ez persze nem véletlen, a dél-amerikai országban óriási problémát jelent, hogy mezőgazdasági és bányászati tevékenységek miatt számolják fel az esőerdő jelentős részét. Előbbi a legtöbb esetben az állattenyésztésre vezethető vissza. Egy közelmúltban zárult nyomozás alapján több mint 800 millió fát vágtak ki az Amazonas területén 2017 és 2022 között a brazil marhatenyésztés miatt.
Ezúttal azonban egy egészen más típusú környezetvédelmi problémával hívta fel magára a nemzetközi figyelmet Brazília. A Tiete folyó első ránézésre úgy néz ki, mintha vastag hóréteg borítaná. Alaposabban szemügyre véve azonban világossá válik, hogy nem éppen természetes képződményről van itt szó.
Gyárakból származó mosószer- és vegyszermaradvány habzik a víz felszínén, amely súlyos mértékben szennyezi az élővilágot.
Ez a hab nagy mennyiségű foszfát jelenlétére utal. A habban hidrogén-szulfid gáz van, benne különböző baktériumokkal, és más egészségre káros anyagok is megtalálhatóak benne. Ezek mind a környezetre, mind az emberekre nézve veszélyesek
– magyarázta Malu Ribeiro, az SOS Mata Atlantica Alapítvány, egy 1986-ban létrehozott környezetvédelmi civil szervezet közérdekekért felelős igazgatója.
Szakértők szerint a közelben élőknél légzőszervi megbetegedéseket okozhat a káros gázok folyamatos belélegzése.
Ha első ránézésre vastag hórétegnek is tűnik, a helyszíni szemlélő számára egészen egyértelmű, hogy valójában nem az. A magas hidrogén-szulfid-tartalom ugyanis erős, záptojásra, szennyvízre hajazó szagot áraszt.
Nem ez az első alkalom
Környezetvédők már korábban is felhívták a figyelmet hasonló problémára a Tiete folyó kapcsán. Már 2021-ben is történt hasonló szennyezés, miután egy cég kinyitotta a gát zsilipjeit, és egy az egyben a folyóba engedte a felgyülemlett káros anyagokat.
A szennyeződés miatt a víz oxigénszintje csökkent, emiatt pedig halak ezrei pusztultak el a folyóban. Az aktivisták már akkor is környezeti katasztrófától tartottak.
A Tiete folyó szennyezettsége az évek során egyre égetőbb problémává vált. 2022-ben a káros anyaggal beszennyezett folyószakaszok 40 százalékkal bővültek az előző évhez képest. A környezetvédelemmel foglalkozó szervezetek így arra biztatják a kormányt, hogy szigorítsanak az ipari szennyvíz kezelésére vonatkozó szabályozáson és szorgalmazzák a hatékonyabb szennyvíztisztítási gyakorlatok bevezetését.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.