Csenge és Flóra kedvenc vegán fagyireceptjei

Vegán fagylaltvariációk

Otthon vegán fagyit készíteni több szempontból is érdemes: egyrészt jócskán pénztárcabarátabb megoldás, mint a bolti, másrészt sokkal egészségesebb is – zsírszegényebb és finomított cukorra sincs hozzá szükség, mégis isteni. Kedvenc testvérpárunk, Csenge és Flóra adnak is hozzá néhány isteni receptet.

A vegán termékek közül a növényi tejek mellett talán a vegán fagyik és jégkrémek hódították meg leggyorsabb ütemben a szupermarketek polcait: a legtöbb nagy márkának már van legalább egy-két dobozos vagy pálcikás változata, amit a tejtermékeket kerülők is fogyaszthatnak.

Változatok és inspiráció

Fagyialap: vegán fagyirecept többféle alappal is készülhet: érett banánból például meglepően krémes lesz, de kiváló lehet a sűrű, édeskés kókusztej is fagyialapnak. Vannak további lehetőségek is, ha van erősebb turmixgéped, akkor éjszakára beáztatott, majd növényi tejjel krémesre mixelt kesudió vagy blansírozott, héj nélküli mandula is lehet, illetve sorbet készítéséhez csak fagyasztott gyümölcsre van  szükséged.

Ízesítés: mi a saját kedvenceinket válogattuk ki ezekhez a receptekhez: meggyőződésünk, hogy nincs másik olyan édesség, aminek a dió és a csoki kombinációja annyira jól állna, mint a fagyinak, illetve mindketten rajongunk a mangóért és a pisztáciáért is. Pontosan ezért érdemes ezekre a receptekre inspirációként tekinteni és kedved – vagy a kamrád tartalma – szerint kísérletezgetni; hiszen a fagyiban pont az a jó, hogy szinte bármilyen ízvilág jól áll neki. Íme néhány további kombináció az ihlet kedvéért: kakaó és szárított eper vagy málna; mogyoróvaj és lekvár; mák és citrom; kávé és csoki; fahéj és vanília.

Tarts velünk, ha szeretnél mindössze pár perc alatt, néhány összetevőből hűsítő, vegán édességet készíteni a forró nyári napokra – még fagylaltkészítőre sem lesz hozzá szükséged, csak egy turmixgépre vagy botmixerre!

Chunky monkey, a banán-dió-csoki mesterhármasa

Hozzávalók:

  • 4 közepes, érett banán
  • 50 gramm durvára vágott vegán étcsokoládé
  • 50 gramm durvára vágott dió
  • kis növényi tej, ha szükséges
  • 1 teáskanál vaníliakivonat
  • ízlés szerint agávé-, juhar- vagy rizsszirup (opcionális)

Elkészítés:

  1. A négy banán közül hármat hámozz meg és szeletelj fel, majd tedd a fagyasztóba legalább négy órára. Ha tudod, rendezd el úgy őket, hogy ne ragadjanak össze egy nagy csomóba, miközben megfagynak, mert így nehezebb dolgod lesz a turmixoláskor.
  2. A fagyasztott banánt tedd turmixgépbe a vaníliakivonattal együtt és mixeld krémes állagúra. Ha úgy érzed, nem lesz elég krémes, evőkanalanként adagolj hozzá annyi növényi tejet, amennyi szükséges (három-négy evőkanálnál ne többet).
  3. Ha édesebb szájú vagy, adhatsz hozzá egy kevés agávé-, juhar- vagy rizsszirupot, de előtte kóstold meg – az érett banán meglepően édes fagyialapként működik.
  4. A harmadik banánt vágd kis kockákra, majd a dió- és csokidarabokkal együtt keverd a krémesített banánhoz.
  5. Kanalazd a masszát egy zárható műanyag dobozba és tedd a fagyasztóba legalább egy órára. Ha a fagyasztás első órájában húszpercenként alaposan átkevered, kevésbé jeges és sokkal krémesebb fagyit fogsz kapni. Ha két óránál hosszabb időre fagyasztod le, akkor fogyasztás előtt hagyd a konyhapulton tíz-tizenöt percig, hogy krémes, kanalazható állaga legyen.

Mangó és kókusz: a verhetetlen trópusi páros

Hozzávalók:

  • 200 gramm fagyasztott, felkockázott mangó*
  • 150 gramm konzerv kókusztej**
  • 1 lime
  • ízlés szerint agávé-, juhar- vagy rizsszirup (opcionális)

* Általában nem szoktunk ilyet mondani, de friss helyett sokkal inkább érdemes fagyasztott, felkockázott mangót venni. Sajnos az itthon kapható mangó még hosszas otthoni érlelés után sem ér a déli országokban kaphatók nyomába. A zacskós mirelit változatot azonban ténylegesen éretten fagyasztják le és szállítják kis hazánkba. Több online szupermarketben, illetve bizonyos áruházláncok fagyasztóiban is megtalálod.

** Leginkább a magasabb zsírtartalmú változatot ajánljuk és nem a lightot, ettől ugyanis sokkal krémesebb lesz a fagylaltod, és a kókuszíz karakteres jegyei is jobban érezhetőek rajta.

Elkészítés:

  1. Felhasználás előtt a kókusztejet tedd hűtőbe legalább egy-két órára, hogy a vizes része elváljon a krémtől. Ha hűtés után azt tapasztalod, hogy a konzerv tartalma egészen az aljáig szilárd és sűrű, akkor az egészet felhasználhatod.
  2. A lime-ról távolítsd el a viaszos külsőt: tedd egy tálba és öntsd le frissen felforralt vízzel úgy, hogy az egészet víz fedje. Hagyd ázni öt percig, öntsd le, hagyd kicsit hűlni, majd kefével alaposan dörzsöld át és öblítsd le.
  3. A fagyasztott mangót tedd turmixgépbe vagy késes aprítóba, és add hozzá a kókuszkrémet, a lime héját, kb. két evőkanál lime levet, majd mixeld krémes állagúra. Ha édesebb szájú vagy, adhatsz hozzá kis agávé-, juhar- vagy rizsszirupot is.
  4. Kanalazd a masszát egy zárható műanyag dobozba és tedd a fagyasztóba legalább egy órára. Ha a fagyasztás első órájában húszpercenként alaposan átkevered, kevésbé jeges és sokkal krémesebb fagyit fogsz kapni. Ha két óránál hosszabb időre fagyasztod le, akkor fogyasztás előtt hagyd a konyhapulton tíz-tizenöt percig, hogy krémes, kanalazható állaga legyen.

A pisztácia kifogyott, de csinálunk

Hozzávalók:

  • 120 gramm héj nélküli pisztácia*
  • 300 ml zsíros kókusztej (konzerves)
  • ízlés szerint agávé-, juhar- vagy rizsszirup
  • ½ teáskanál vaníliakivonat
  • 1 csipet só

* Ha a pisztácia, amit használsz, sózott, akkor hagyd ki a hozzávalók közül a sót.

Elkészítés:

  1. Felhasználás előtt a kókusztejet tedd hűtőbe legalább egy-két órára, hogy a vizes része elváljon a krémtől. Ha hűtés után azt tapasztalod, hogy a konzerv tartalma egészen az aljáig szilárd és sűrű, akkor az egészet felhasználhatod.
  2. A kókusztej sűrű részét és a 100 gramm pisztáciát (tehát a 120-ból 20 grammot rakj félre) tedd bele egy erős turmixgépbe, és mixeld krémesre. Légy türelmes, ez több percig is eltarthat – minél tovább mixeled, annál krémesebb lesz.
  3. Adj hozzá kezdésnek két evőkanál agávé-, juhar- vagy rizsszirupot, a vaníliakivonatot és egy nagy csipet sót, és turmixold tovább.
  4. Kóstold meg, és ízlés szerint édesítsd tovább. Érdemes észben tartani, hogy fagyasztás után egy kicsit veszteni fog az édességéből.
  5. Keverj hozzá 20 gramm aprított pisztáciát.
  6. Kanalazd a masszát egy zárható műanyag dobozba és tedd a fagyasztóba legalább egy órára. Ha a fagyasztás első órájában húszpercenként alaposan átkevered, kevésbé jeges és sokkal krémesebb fagyit fogsz kapni. Ha két óránál hosszabb időre fagyasztod le, akkor fogyasztás előtt hagyd a konyhapulton tíz-tizenöt percig, hogy krémes, kanalazható állaga legyen.

© 2018-2023 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.