Egykor sok helyen éltek nyércek Európában, még hazánkban is, manapság azonban a kihalás fenyegeti a menyétek családjába tartozó aranyos kis állatkát. Ám esetükben ezért nem csupán az élőhelyük elvesztése, de bizony a szépségipar is felelős.
S bár egyre kevesebben hordanak valódi prémből készült bundákat, az állati szőrzet még ma is sok luxustermék alapanyagául szolgál. Úgy, hogy szinte észre sem vesszük, amint éppen használjuk.
Nem vagyok a műszempillák nagy rajongója, de magam sem gondoltam volna, hogy jelentős részük a nyérc szőrzetéből készül. Persze logikus a gyártók választása, hiszen a természetes anyag használatával lehet a legtermészetesebb hatást is elérni. No de milyen áron?
A nyércbunda véres ára
Erre kaphatunk választ a PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) legújabb kampányának köszönhetően, amelyet a nyércbundából készített műszempillák forgalmazása ellen indított.
Az általuk megcélzott kereskedőház pedig nem más, mint a párizsi székhelyű Sephora, amely a luxuscikkek forgalmazásában vezető helyet elfoglaló LVMH-csoport tulajdona. Utóbbi anyaszervezete a híres Dior-ház.
A kampány keretében a PETA olyan leleplező titkos felvételeket küldött a harmincnégy országban több mint 2600 üzlettel rendelkező parfüméria-lánc vezetőinek, amelyben a szőrmeipar kegyetlensége a maga pőre valóságában mutatkozik meg.
A kanadai nyércfarmon készült videók tanúsága szerint, az apró jószágok sötét és túlzsúfolt drótketrecekben, kukacok és a mindent elborító állati ürülék között tengetik a napjaikat, nem is beszélve az embertelen tartási körülmények miatt fejüket felütő betegségekről, amelyek rendszeresen tizedelik őket.
Az állatvédők jól álcázott nyomozása során kiderült, hogy ezen a pokoli, mocskos farmon az apró ketrecekbe zárt nyércek beleőrülnek a rabságba, s amelyik a céltalan körözés helyett megpróbálja magát átrágni a hálón, az végül elvérzik a sérüléseitől.
„A szőrmeiparban gyakran fertőzötten, törött vagy eldeformálódott lábakkal senyvednek a nyércek, s a bezártság következtében van, hogy saját magukat csonkítják meg. De az utolsó pillanataik sem sokkal békésebbek, hiszen amikor már nincs rájuk szükség elgázosítás, anális áramütés vagy a legolcsóbb halálfajta, a nyakuk kitörése vár rájuk”
– foglalta össze a nyomozás során szerzett tapasztalatait a PETA, amelyet nem kevesebb, mint 280.000 fogyasztó felháborodott elektronikus levelével együtt osztott meg a Sephora döntéshozóival.
A párizsi cég pedig döntött, mégpedig a nyércek védelmében. Mostantól kizárólag szintetikus szempillákat rendelnek, miközben a már meglévő készleteiket fokozatosan kiárusítják.
A Sephora szóvivője szerint a francia parfüméria-lánc mindig is a legmagasabb minőségi követelményeknek kívánt megfelelni, miközben azt is fontosnak tartja, hogy vásárlóival az átláthatóság és a tisztességes üzleti magatartás szellemében kommunikáljon.
Ebbe pedig az is beletartozik, hogy kizárólag olyan termékeket kínálnak, amelynek származásában ügyfeleik maximálisan megbízhatnak.
Változó divat és etikusabb vállalatok
A Green Matters hír- és médiaoldalnak adott exkluzív interjújában a PETA ügyvezető alelnöke, Tracy Reiman hangsúlyozta, számtalan kozmetikai márka csatlakozott már hozzájuk, elvetve a szőrméjükért rabságban tartott és meggyilkolt állatok felhasználását. A Sephora tehát a pillanatnyilag „legdivatosabb” utat választotta, amikor a szintetikus műszempillák mellett tette le a voksát.
Ha nem veszünk nyércbundát, akkor miért is vennénk nyérc műszempillát? Oly sok kegyetlenségtől mentes (cruelty-free) termék található már az üzletek polcain, hogy a legkevésbé sem okoz nehézséget az etikus választás. Gondoljunk csak a Tarte, a Too Faced vagy az Urban Decay márkákra, amelyek mind megtalálhatók a Sephora üzletekben.
Az óvatosság azonban továbbra is ajánlott. Aki nem szereti a kellemetlen meglepetéseket, például a Leaping Bunny oldalon ellenőrizheti vásárlás előtt, hogy valóban állati adaléktól és kínzástól mentes terméket választott-e.
Írok, futok, meditálok és vegán vagyok. Csak olyan dolgokkal foglalkozom, amelyekben hiszek, ezért a növényi étrendre is etikai okokból tértem át. Döntésemet a mai napig nem bántam meg, a maratonokat is pontosan úgy futom, mint korábban.