A The Ocean Cleanup, a vizek tisztaságáért küzdő nonprofit szervezet hatalmas mennyiségű hulladékot emelt ki a csendes-óceáni szemétszigetből. A környezetvédők azt a célt tűzték ki maguk elé, hogy 2040-re az óceánokban lebegő szemét 90 százalékát eltakarítják, ami hatalmas vállalkozásnak tűnik, de van még pár trükk a tarsolyukban, amit be tudnak vetni.
A nagy csendes-óceáni szemétszigetnek (Great Pacific garbage patch) nevezzük azt a hatalmas, a vízfelszínen úszó szeméthalmot, amit a tengeráramlatok sodortak össze. Az apró részecskék miatt – amiket a műholdak és a repülők nem képesek érzékelni – nagyon nehéz meghatározni a pontos méretét, ráadásul a sziget folyamatosan növekszik, az áramlatok miatt pedig mozgásban is van. Egyes információk szerint körülbelül 1,6 millió négyzetkilométernyi területen helyezkedik el. Máshol ennek a többszörösét jelölik meg, 15 millió négyzetkilométert.
A tengeri ökoszisztémákra és az emberi egészségre is különös veszélyt jelentő szennyező sziget méretei a jövőben remélhetőleg csökkenni fognak. Mindenképpen ebbe az irányba mutat, hogy a The Ocean Cleanup nonprofit szervezet most egyetlen takarítás alkalmával több mint 25.000 font, vagyis körülbelül 11,3 tonna szemetet halászott ki a szigetről.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
The Ocean Cleanup (@theoceancleanup) által megosztott bejegyzés
A csapat két oldalról támadta az óceánokba kerülő szemetet. Egyrészt a már ott lévő hulladékot igyekeztek minél nagyobb mértékben csökkenteni, mielőtt a napból érkező ibolyán túli sugarak olyan apró méretűre bontanák a vízen lebegő műanyaghulladékot, hogy már nem lehet kihalászni. Másrészt a folyókat is takarították, hiszen ezek is szeméttel látják el az óceánokat. A szeméthalászhajók mintegy 50 tonnányi szemetet szedtek össze négy hét alatt.
A végső célunk az, hogy ne legyen több szemét és megszüntessük a szervezetünket. Nem akarjuk örökkön örökké ezt csinálni
– mondta Alex Tobin, a szervezet PR-igazgatója.
Az új rendszer háromszor több hulladékot tud kiemelni
A mostani rekordméretű fogást még a kettes számú rendszerrel (system 02) érték el, de a hónap végén tervezik üzembe helyezni a system 03-at, a következő generációs hulladékgyűjtőt, amivel 5 másodpercenként egy amerikai focipályányi területet tudnak megtisztítani. Ez kétszerese a mostani ütemnek. Az új rendszer sokkal hosszabb (2,2 kilométer) hálót használ majd a szemét összegyűjtésére, ami háromszor olyan hosszú, mint az előző.
„Sajnálatos, hogy ilyen sok szemét van odakint, de örülünk, hogy most egy olyan új módszert tudunk használni, amivel hatékonyabban támadhatjuk meg a problémát” – mondta Toby.
A kikötőbe tartó egyhetes út alatt a legénység szelektálta a kiemelt hulladékokat és lehetőség szerint igyekeztek újrahasznosítani, amit lehet.
(ABC News)
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.