A PETA állatvédő szervezet több levelet is küldött Ridley Scott rendezőnek és Pedro Pascal színésznek, hogy hagyjanak fel az élő állatok használatával a Gladiátor folytatásának forgatásán. Elmondásuk szerint a körülmények egyáltalán nem ideálisak, hogy vadállatokat alkalmazzanak a forgatáson, ráadásul a filmhez használt majmok nagyon kiszámíthatatlanok, ez pedig veszélyt jelent az emberekre nézve.
Ridley Scott 2000-es klasszikusának második részét régóta várják a mozirajongók. Az öt Oscar-díjat bezsebelő első rész után ez talán nem is annyira meglepő. Sokaknak pont a Gladiátor miatt Russel Crow valószínűleg egy életre Maximusként marad meg, számos nagy sikerű és zseniális szerepe ellenére is. Illetve Joaquin Phoenix – az egyik legismertebb vegán aktivista – is ekkor került a nagyközönség látóterébe Commodus császár megformálásával.
A második részben olyan nagy nevek kapnak majd szerepet, mint Pedro Pascal, aki jelenleg Hollywood egyik legfényesebben ragyogó csillaga, Denzel Washington, és lehet, hogy Djimon Hounsou is visszatér eredeti szerepében. A forgatás a színészek és forgatókönyvírók sztrájkja, valamint egy rosszul sikerült kaszkadőrmutatvány miatt jelenleg akadozik.
Miért használnak még állatokat 2023-ban a filmekhez?
A People for Ethical Treatment of Animals (PETA) állatvédő szervezet aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a filmben élő állatokat (lovakat és majmokat) használnak. Ezért levélben szólították fel Ridley Scottot, illetve Pedro Pascalt is, hogy hagyjanak fel az állatok alkalmazásával.
A levelek megírására azután került sor, hogy a PETA kapott néhány bejelentést a forgatáson dolgozóktól, melyek szerint az állatokkal nem bánnak megfelelően.
„A tikkasztó nyári hőség és a zavaró filmes felszerelések veszélyes kombináció a lovakra nézve. Jól tudjuk, hogy ők hajlamosak megijedni és könnyen sérülnek, ezenfelül a filmforgatással járó stressz is megviseli őket. A filmes ipar múltja bővelkedik forgatáson történt balesetekben és halálesetekben. Nagyon reméljük, hogy a Gladiátor 2 nem bővíti ezt a listát újabb állatokkal” – írták a második levelükben, miután azt az információt kapták, hogy a forgatás során egy ló összeesett a kánikula miatt.
A makákókkal való munka veszélyei is szóba kerültek. Levelükben felhívják a figyelmet arra, hogy ezeket az állatokat sokszor nagyon fiatalon választják el anyjuktól csak azért, hogy a filmiparban használják őket. Ráadásul a viselkedésük kiszámíthatatlan, ezért a produkcióban részt vevő emberekre is veszélyt jelentenek.
A Gladiátor folytatásának sajtósai még nem reagáltak a felszólításokra, de egy stábtag úgy nyilatkozott az LA Timesnak, hogy semmiféle sérülés vagy baleset nem történt az állatokkal a forgatáson. Ráadásul az American Humane Society egy akkreditált tagja felügyeli a biztonságukat minden esetben.
Nem olyan régen éppen Joaquin Phoenix okozott csalódást több rajongójának is, amiért legújabb, Napóleonról készült filmjében lovagol. Kritikusai szerint ez nem fér bele a vegán életfilozófiába, amit a színész is vall.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.