Egy amerikai állami program keretében a profit védelmében, az állattartók bejelentéseire alapozva végeznek ki vadállatokat hivatalos erők. Egy férfi, aki korábban a Wildlife Services szolgálatában állt, elárulta, legtöbbször nem is ellenőrizték ezeknek a bejelentéseknek a valóságtartalmát.
Van az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának (United States Department of Agriculture, USDA) egy kevéssé ismert, de kifejezetten agresszív részlege. A Wildlife Services (Vadvilág Szolgálat) a One Green Planet szerint 286 millió dolláros éves büdzséből öli meg állatok millióit. Csak tavaly 1,45 millió állattal végeztek válogatott módszerekkel: mérgezéssel, kilövéssel, csapdázással; tették mindezt mezőgazdasági érdekekre hivatkozva.
A program keretében változatos szolgálatokat tesznek – persze nem a vadvilágnak, sokkal inkább az embereknek. Madarakat mérgeznek meg, hogy ne ütközhessenek repülőgépekkel, megölik azokat a hódokat, akik golfpályákra tévedtek be. Javarészt azonban a hús- és tejipar őrző-védő szolgálataként működnek egy volt munkatárs szerint.
Mi voltunk az állattenyésztő ipar bérgyilkosai
– jelentette ki Carter Niemeyer, aki 1975 és 2006 között dolgozott a Wildlife Serviceshez köthető programokon és projekteken. A férfi arra specializálódott, hogy olyan ragadozókat fogjon be és öljön meg, mint a prérikutyák és farkasok. Velük rendszerint azért kellett végeznie, mert veszélyesek voltak a farmokon tartott marhákra és juhokra.
Nem is ellenőrzik, van-e alapja az állattartók bejelentéseinek
A mezőgazdasági minisztérium 2004 óta összesen 56 millió vadállat kivégzésére adott utasítást. A Wildlife Services a veszélyeztetett állatoknak sem kegyelmezett: szürke farkasok százait ölték meg. De a grizzly medvéknek és még a borzasztó ritka mexikói farkasoknak sem kegyelmeztek.
Ezeknek a törvénybe foglalt kivételek adtak legalizált keretet. Jelen állás szerint az EU szabályrendszere alapján is kilőhető egy farkas, ha embert vagy haszonállatot támad meg. A közeljövőben pedig akár még lazíthatnak is az ezzel kapcsolatos uniós előírásokon.
A minisztérium által közzétett adatok alapján 2023-ban a Wildlife Services
- seregélyekből,
- vaddisznókból és
- prérikutyákból
ölte meg a legtöbb példányt az állattartók kérésére.
Az állatvédők gyanúja szerint az egyik legnagyobb probléma, hogy ezek a bejelentések sokszor megalapozatlannak tűnnek. A Voxnak nyilatkozó exkolléga is megerősítette, hogy amikor a szervezetnél dolgozott, nem sok energiát fektettek a háttértörténet felderítésébe.
„Mikor munkába álltam, az volt a trend, hogy ha egy állattartó bejelentette, prérifarkas-problémája van, feltételeztük, hogy valóban fennáll ez a gond. Nem kérdőjeleztük meg. Nem sok olyan esetet láttam, hogy boncolással próbáltuk volna kideríteni, mi okozta a haszonállat halálát” – mondta Niemeyer. Hozzátette, véleménye szerint ezek a bejelentések sokszor túlzóak, a valóságtól meglehetősen elrugaszkodottak voltak.
A Humane Society állatjóléti szervezet amerikai részlege is nagyobb megfontoltságot várna a mezőgazdasági minisztériumtól. Számításaik szerint ugyanis – amelyeknek alapját USDA-adatok képezték – a haszonállatok elhullása az esetek mindössze 0,3 százalékában vezethetők vissza a ragadozók támadására az Egyesült Államokban. Ez tehát nem is indokolja valójában a közpénzen kivitelezett vadvilági mészárlást.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.