A szőrmeruha ezentúl tiltólistás lesz Kamilla brit királynénál. A PETA állatvédő szervezet hangsúlyozta, ezzel a brit közvéleményt tükröző döntést hozott. A Nemzetközi Szőrme Szövetség szerint azonban pusztán az állatjogi aktivisták nyomásgyakorlása hajszolta bele őt ebbe az elhatározásba.
Jelentős állatjóléti lépésre szánta el magát Kamilla királyné. A brit előkelőség levélben tájékoztatta a PETA állatvédelmi szervezetet arról, hogy a jövőben nem bővíti újabb szőrmékkel ruhatárát. Ezzel egyébként néhai anyósa nyomdokaiba lép. II. Erzsébet brit királynő 2019-ben tette közhírré, hogy újabb szőrmeruha már nem kerülhet a gardróbjába.
Emeljük Claret-val, a kedvenc italával teli poharunkat Kamilla királyné egészségére, amiért igazi királyné módjára teszi magáévá a brit emberek álláspontját. A britek 95 százaléka ugyanis elutasítja a szőrme viselését
– reagált a PETA a királyné vállalására.
Az állatvédő szervezet ügyvezető igazgatója, Ingrid Newkirk hozzátette, „helyes, hogy a brit monarchia a brit értékeket tükrözi, elismerve, hogy a szőrme nem lehet része a társadalmunknak”.
A Nemzetközi Szőrme Szövetség (International Fur Federation) hangsúlyozta, hogy „az állatjogi aktivistáknak nem kellene nyomás alá helyezni a királyi családot”.
Wendy Higgins, a Humane Society International (HSI) nemzetközi állatjóléti szervezet sajtófelelőse azonban nem gondolja, hogy nyomásgyakorlás eredménye lenne a bejelentés. „Kamilla királyné döntése, miszerint innentől nemet mond minden szőrmeruhára, a brit közvélemény erkölcsiségét és hangulatát mutatja” – jelentette ki.
Nem kizárólag a szőrmeruha problémás
A PETA egyértelműen örömmel fogadta Kamilla királyné bejelentését, azonban további lépéseket várna az uralkodói családtól. Több alkalommal is felhívták már arra a figyelmet, hogy a királyi gárda által viselt minden egyes medveszőr kucsma elkészítése egy medve életébe kerül.
Sokkoló videóval állt elő a szervezet a közelmúltban arról, milyen borzalmakat kell átélnie a medvéknek egy-egy kucsma elkészüléséért. A felvételeken az látszik, amint a Kanadában élő fekete medvéket csábító falatokkal a közelbe csalogatják a vadászok, hogy aztán számszeríjjal végezzenek velük. Ez a legtöbb esetben egy hosszadalmasabb folyamat, az állatok haláltusája sokszor napokig is eltart. Gyakran a sebük elfertőződésébe vagy a vérveszteségbe halnak végül bele.
A PETA összefogott egy műszőrmegyártóval, és kidolgoztak egy olyan kucsmaalternatívát, amelynek elkészítéséhez egyetlen állatnak sem kell meghalnia. Fel is ajánlották a védelmi minisztériumnak a kegyetlenségmentes fejfedőt, 2030-ig teljesen térítésmentesen bocsátották volna állami rendelkezésre ezeket. A kormány részéről viszont már ekkor sem látszott hajlandóság arra, hogy lecseréljék a hagyományos darabokat.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.