Egy frissen közzétett kutatás szerint az állati eredetű hozzávalók lecserélése közel azonos mértékben csökkenti a környezeti terhelést, legyen szó növényekről vagy növényi alapú húshelyettesítőkről. A vizsgálat alapján a legkisebb kibocsátással a növényeket természetes formájukban felhasználó étrend rendelkezik. A kutatók emellett vizsgálták az egyes étrendek anyagi és egészségügyi paramétereit is.
Egy svéd kutatók által közzétett friss tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy a különböző növényi étrendek nagyjából azonos mértékben csökkentik a környezeti terhelést – számolt be a Vegconomist. A University of Stockholm tudósai arra voltak kíváncsiak, hogy milyen környezeti lábnyom tartozik az egyes táplálkozási mintákhoz. Emellett megvizsgálták még az egyes étrendek anyagi vonatkozásait és tápanyagtartalmát is.
A kutatásban nem csupán az ilyenkor jellemző mindenevő, vegetáriánus és vegán felosztást alkalmazták. Az általános svéd étrend mellett hat különböző növényi étrendet határoztak meg. A már ismert flexitáriánus, vegetáriánus, vegán irányvonalak mellett a hozzávalók alapján is kombinálták az étkezési mintákat, így külön kategóriát kaptak azok, akik növényi húshelyettesítőket is fogyasztanak, illetve a teljes értékű növényi étkezés szerint táplálkoznak. A tanulmányban az egyes étrendek a következő kódneveken szerepelnek:
- általános svéd étrend állati eredetű hozzávalókkal (BAU)
- vegán étrend növényi alapú húshelyettesítőkkel (VGNPBA)
- vegán étrend teljes értékű növényekkel (VGNWHOLE)
- vegetáriánus étrend növényi alapú húshelyettesítőkkel (VGTPBA)
- vegetáriánus étrend teljes értékű növényekkel (VGTWHOLE)
- flexitáriánus étrend növényi alapú húshelyettesítőkkel (FLXPBA)
- flexitáriánus étrend teljes értékű növényekkel (FLXWHOLE)
A PBA (plant-based alternative) alatt olyan termékekre kell gondolni, amelyek feldolgozott növényi alapanyagokból készültek és jellemzően valamilyen húskészítmény helyettesítésére szolgálnak. A teljes értékű növények alatt pedig a természetes formájukban felhasznált növényeket értik. A flexitáriánus étrendeknél a kutatók az állati hozzávalók legalább felét növényire cserélték.
Az ökológiai lábnyom a növényi étrendek esetén közel azonos
A kutatásból kiderül, hogy a vegán étrend esetén csökken a leginkább az üvegházhatású gázkibocsátás. Ez igaz akkor is, ha a vegán étrendben növényi húshelyettesítők (52%) vagy természetes formában használt növények (56%) szerepelnek. A földhasználat is a vegán táplálkozás mellett csökkent a legnagyobb mértékben. A húshelyettesítőket használva 44 százalékkal, teljes értékű növényeket fogyasztva pedig 32 százalékkal kevesebb ez az érték. Egyedül a vízhasználat nem változott jelentős mértékben a teljes értékű növényeket alkalmazó vegán étrendnél, de a húshelyettesítőket használó vegán étrend ebben a kategóriában is győzedelmeskedett.
A legnagyobb árcsökkenést a teljes értékű vegetáriánus étkezésnél mutatták ki a kutatók. A vegán étrendek a hozzávalóktól függően néhány százalékkal eltértek az általános étrendi költségektől. A húshelyettesítők alkalmazásánál valamivel drágább, teljes értékű növények esetén pedig olcsóbb lett az étrend.
A növényi irányba mutató étkezési minták számos módon javítottak az általános svédországi étrend tápanyagprofilján, és megfelelnek a legújabb tápanyagajánlásoknak, néhány kivételt leszámítva
– olvasható a kutatás eredményei között.
A növényi étrendek javították a vas-, rost- és magnéziumbevitelt, csökkentették a telített zsírsavak fogyasztását, illetve nem lépett fel cink- vagy fehérjehiány veszélye. A vegán étrend elégtelen eredményeket hozott B12-vitaminból, ami nem meglepő, ám ennek a pótlása könnyen megoldható. D-vitaminból egyedül a húshelyettesítőket használó vegán és flexitáriánus étrend ért el elfogadható értéket, amit a növényi alapú húshelyettesítők D-vitaminnal történő dúsításának lehet tulajdonítani.
A kutatás minden aspektusa országspecifikus, ezért különösen az anyagi vizsgálódás eredményeit nem lehet általános érvényűnek tekinteni.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.