Az ENSZ illetékes szerve szerint nem jelent komoly veszélyt sem az emberi egészségre, sem az élővilágra a fukusimai radioaktív víz beleengedése az óceánba, így nem is ellenzik a tevékenységet. Japán már a nyáron bele is vághat a folyamatba.
Jóváhagyta az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) nukleáris ügyekért felelős szerve, hogy Japán 1,3 millió tonna radioaktív vizet engedjen az óceánba. Az ázsiai szigetország a Fukusima Daiicsi atomerőműben felgyülemlett radioaktív víztől szeretne ilyen módon megszabadulni.
A kérdéses víztömeg már kezelt, hangsúlyozta Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergiai Ügynökség (International Atomic Energy Agency, IAEA) főigazgatója. Tríciumot ugyan tartalmaz – ez a hidrogén radioaktív izotópja –, de ezt is a megengedett határérték alatt.
Hozzátette, a biztonsági vizsgálatok alapján tudományos szempontból is megengedhető ennek a vízmennyiségnek kiengedése az óceánba. Szerinte a nemzetközi közösségek által felvetett, biztonsággal kapcsolatos aggályokra kivétel nélkül van már megnyugtató válasz.
Az ügynökség két évig húzódó vizsgálatát lezáró jelentésében az áll, a fukusimai víznek
csak elhanyagolható mértékű radioaktív hatása lenne az emberekre és a környezetre.
Az IAEA-főigazgató azért azt is jelezte, semmiképp nem bátorítják a japán kormányt vagy az atomerőművet üzemeltető Tokyo Electric Powert (Tepco) arra, hogy az óceánba engedjék a vizet. Mindössze annyi volt a vizsgálat célja, hogy felmérjék, szükséges-e tiltakozni, hangosan szót emelni a japán tervekkel szemben.
Évtizedekig is húzódhat a folyamat
Az IAEA az óceánba engedés fázisa alatt és után is folytatja majd a megfigyeléseket. Előbbi egyébként meglehetősen hosszú távú projekt. Várhatóan évtizedekig is tarthat – akár 30-40 évig is –, mire a mintegy 500 olimpiai méretű medencényi víztől teljes egészében megszabadul a Tepco.
Azt nem közölték a nyilvánossággal, mikor szeretnék elkezdeni a folyamatot, de egyes feltételezések szerint már idén nyáron belevágnak.
Az eljárást a japánok többsége nem helyesli, a leghangosabban a halászok tiltakoztak ellene. A kínai országvezetés a terveket „elképesztően felelőtlennek” nevezte 2021-ben, és Új-Zéland is jelezte, hogy vannak aggályaik az óceánba kerülő radioaktív víz kapcsán.
A probléma a 2011 márciusában bekövetkezett hatalmas földrengés és szökőár következménye, ezek ugyanis magolvadást okoztak a fukusimai erőmű több atomreaktorában. A hűtés érdekében bepumpált, szennyezett víz pedig felhalmozódott, keveredett az esővízzel és a talajvízzel is.
A katasztrófa az élővilágra is kedvezőtlenül hatott. Tudósok szerint a sugárterhelés DNS-károsodást okozott többek között
- vaddisznókban,
- fecskékben,
- lepkékben,
- egerekben,
- illetve földigilisztákban is.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.