Most olvasott cikk
Birsalmasajt, a késő őszi befőzés királynője – Csenge és Flóra otthon főz 7. rész

Birsalmasajt, a késő őszi befőzés királynője – Csenge és Flóra otthon főz 7. rész

Csenge és Flóra otthon főz - birsalmasajt - 7. rész

Amikor az embert az első hideg, ősz végi széllel csapja meg az a felismerés is, hogy jó lenne a nyár ízeit eltenni, megőrizni télire, de már szinte semminek nincs szezonja, akkor utolsó kanyaros megmentőként becsúszik a kései idény királynője, a birsalma. Mutatjuk, hogyan készül az isteni, százféleképp felhasználható birsalmasajt.

Ez a cikk a Csenge és Flóra otthon főz: elveszett ízek nyomában hetedik része. A sorozat többi receptjéért kattints ide, a házigazdák bemutatkozását pedig itt olvashatod el.

A védőbeszéd alanya: birsalma

„Nálunk csak hullik lefele a kertben, nem szeretjük. Ha nem tudjuk rásózni valakire, akkor megy a cefrébe” – ez a mondat bizony az ismerősi körünkben hangzott el a birsalmával kapcsolatban. És egy kisebb közvélemény-kutatás (értsd: családtagjaink és barátaink faggatása) sajnos hasonló eredményre jutott: sokan csak kompótként kóstolták, és többségben vannak, akik megeszik, ha van, de nem kifejezetten rajonganak érte, bár azért találtunk olyan “birsalma-felvilágosult” illetőket is, akik osztották az imádatunkat.

Egyébként mi kompótként is kedveljük, de ezen kívül annyiféle módon lehet még felhasználni – ennek egyike a birsalmasajt, amit azért imádunk különösen, mert azon kívül, hogy hűtőben akár két hónapig is eláll, százféle ételbe bele lehet tenni, sós és édes finomságokba is. Csak egy kis fantázia kell hozzá, és szinte garantált, hogy még azok is meg fogják kedvelni ezt a méltatlanul kihasználatlan gyümölcsöt, akik eddig fintorogtak rá.

Csak néhány ötlet: teheted pikáns ízesítőként salátákba, hideg vagy meleg szendvicsekbe (olvadós vegán sajttal párosítva, serpenyőn meggrillezett szendvicsben isteni!), vékonyan rászeletelheted sós krékerekre, belesütheted süteményekbe, teheted édes vagy sós leveles tésztából készült lepényre, vagy töltheted palacsintába is.

A világ különböző részein egyébként sok hagyományos süteményhez használják: az argentin pastelitos criollos például olajban sült leveles tésztába töltött birsalmasajt, a Dél-Amerika egyes országaiban népszerű pasta frola elkészítéséhez pedig omlós pitébe töltik. Ha ez utóbbit kipróbálnád, használhatod a tésztához az őszi pite receptünket, a töltelékhez pedig egyszerűen keverj a birsalmasajthoz egy-két evőkanál vizet, melegítsd össze (sűrű paszta állagot kell kapnod), és ha kihűlt, töltsd a pitetésztába.

A birsalmasajt nemcsak felhasználásában változatos, de elkészítési módjában is: tehetsz bele például diót, ami isteni textúrát és különleges ízvilágot kölcsönöz neki, vagy belefőzhetsz egy fahéjrudat is, amitől késő őszi-téli, fűszeres jellege lesz.

Ha még sosem készítettél, egyet se aggódj: alább részletes segítséget, tippeket és trükköket nyújtunk hozzá, de azt előre eláruljuk, hogy a legfontosabb készség, amire szükséged lesz, az a türelem, mert kell hozzá néhány óra, ezen felül viszont gyerekjáték az elkészítése.

Részletes útmutató a birsalmasajt elkészítéshez

A birsalmasajthoz mindenestől kb. 1,2-1,4 kilogramm birsalmára lesz szükséged: ebből a rossz részek és a magház eltávolítása után kb. 1 kilogramm felhasználható alma lesz.

A birsalmát alaposan mosd meg és dörzsöld le a felületéről a bolyhokat. Ha van zöldségmosó keféd, akkor használd azt, de papírtörlővel is könnyen lejön.

Fontos: a birsalmasajt elkészítéséhez a birsalmát nem pucoljuk meg! Ugyanis a héjában és az az alatti húsrészben található a pektin, ettől fog természetes úton besűrűsödni.

Miután megmostad és eltávolítottad a bolyhokat, vágd ki a magházat és a rossz (barna) részeket a gyümölcsből, majd vágd tetszőleges, de mindenképp nagyjából egyforma méretű darabokra. Mi kb. 3 cm-es kockákra daraboltuk, de ha nincs kedved bíbelődni, elég csak négyfelé is vágni az egész almákat, mindenképp meg fog főni, csak kicsit hosszabb idő alatt.

Tedd fel főni a birsalmadarabokat egy nagy lábasba annyi vízbe, ami ellepi, facsard rá egy citrom levét (ha nagyobb, levesebb citromod van, akkor a fele is elég), és főzd addig, amíg teljesen puha lesz. Ez 20 perctől 40 percig is eltarthat, attól függ, mekkorára vágtad. Egy villával könnyedén tudod ellenőrizni, kész vannak-e már. Ha megpuhult, szűrd le.

Tedd vissza egy lábasba és botmixerrel turmixold simára, majd add hozzá még egy citrom levét (vagy ha nagy citromod volt, annak a másik felét) és 600 gramm cukrot, és sűrűn kevergetve, alacsony lángon főzd. Ne hagyd felügyelet nélkül, mert könnyen le tud égni. Mivel sűrű masszáról van szó, előfordulhat, hogy bugyogás közben kicsap az edényből, ezért érdemes hosszú ujjú ruhában, akár kesztyűben keverni, és lehetőleg olyan hosszú fakanállal, amivel nem kell közvetlenül az edény előtt állni ahhoz, hogy elérd.

Fontos: a cukormennyiséget lehet minimálisan variálni, de nem mindkét irányban azonos arányban: többet lehet bele tenni, ha édesebb szájú vagy, akár 200-300 grammal is, de ha csökkentenéd a mennyiséget, azt nagyon maximum 100 grammal tedd. Egyrészt a pektin mellett a cukor is szerepet játszik a massza besűrűsödésében és megszilárdulásában, másrészt pedig elegendő cukor nélkül sokkal hamarabb megromlik, megpenészedik a birsalmasajt. Legalább a birsalma mennyiségének a fele legyen a cukor, de inkább kicsit több.

Ha elég sűrűnek és sötétnek érzed, akkor elzárhatod és formába öntheted. Mi kb. negyven percig főztük, de itt igen eltérőek a szokások: egy gyors Google-kereséssel láthatod, hogy a birsalmasajt színe a világos narancssárgától a sötétbordóig terjedhet. Ez magától a birsalmától is függ, van, amelyik hamarabb éri el a bordó szint, de olyan is, amelyik hosszú idő után sem. Szerepet játszik azonban az eltérő főzési hossz is – minél több ideje van a cukornak megkaramellizálódni, annál sötétebb lesz a kész massza. Mi a középsötét narancssárgánál megálltunk (ember legyen a talpán, aki órákon át képes tartani a fakanalat!), de ha te sötétebbre szeretnéd, akkor főzd tovább.

A kész masszát bármilyen, neked tetsző formába öntheted: egy sima, közepes méretű tepsibe, magasabb falú formába, őzgerincbe, vagy akár muffinformába is. Bármit is választasz, mindenképp béleld ki fóliával, így sokkal könnyebb lesz kiszedni. Ez alól kivételt képez a szilikonos forma, amiből fólia nélkül is könnyen kifordítható a birsalmasajt.

Még egyszer muszáj hangsúlyoznunk, hogy a dió és a birsalma isteni finom együtt: megszilárdulás előtt nyomkodhatsz a birsalmasajtba vagy a tetejére dió darabokat, de akár a forma alját is megszórhatod vele, mielőtt beleöntöd a masszát.

Ha kész, takard le, és hagyd megdermedni legalább egy éjszakán át száraz, hűvös helyen.

Hozzávalók

♡ 1,2-1,4 kg birsalma
♡ 600 g cukor
♡ 1-2 citrom leve
♡ opcionális: dió

Elkészítés

  1. A birsalmát alaposan tisztítsd meg, a bolyhokat dörzsöld le róla, vágd ki a magházat és a barna részeket, majd darabold fel (ne hámozd meg) egyenletesen, tetszőleges méretűre.
  2. Tedd a birsalmákat egy lábasba, add hozzá egy citrom levét (vagy egy nagyobb, levesebb citrom felét) és annyi vizet, ami épp ellepi.
  3. Főzd puhára (mérettől függően 20-40 perc), majd szűrd le. Tedd vissza a már átszűrt birsalmát egy lábasba, turmixold simára, és add hozzá még egy citrom levét (vagy ha nagyobb citromot használtál, annak a másik felét) és 600 gramm cukrot.
  4. Folyamatosan kevergetve (hosszú ujjú felsőben, kesztyűben, minél távolabb állva az edénytől), alacsony lángon főzd addig, amíg besűrűsödik és eléri a kívánt színt. Minél tovább főzöd, annál sötétebb lesz. A mi birsalmasajtunk, amit a képen látsz, 40 perc főzés eredménye.
  5. Fóliával béleld ki a kívánt formát – lehet tepsi, őzgerinc, muffinforma, vagy bármi más – és öntsd bele a masszát. Tehetsz a forma aljára, a masszába vagy a tetejére diót is, nagyon illik hozzá.
  6. Lefedve, száraz, hűvös helyen hagyd a birsalmasajtot megdermedni a formában, legalább egy éjszakán át.

 


Elkészítetted? Oszd meg az alkotásod a 20.000 fős Veganuár közösséggel.

A Csenge és Flóra otthon főz 8. része november 13-án érkezik.

© 2018-2023 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.