A környezetvédő szervezetek szerint ez komolyan veszélyezteti a farkaspopulációt, de a parlament és a vadászlobbi nem törődik a zöldek aggályaival.
A jelenlegi svédországi farkasállomány nagyjából 460 egyedet számlál. Ebből a populációból terveznek leölni 75 állatot a hónap folyamán svéd vadászok, a hivatalos indoklás szerint ugyanis a farkasok létszáma túl magas.
“A vadászat egyértelműen szükséges, hogy csökkentsük a populáció gyarapodásának ütemét. A modern időkben sohasem volt még ennyi farkas az országban” – mondta Gunnar Glöersen a Svédországi Vadászszövetségtől.
Hétfőn 200 vadász indult útnak a hófödte erdőségekbe Gävleborg és Dalarna között. A vadászat éjféltől napnyugtáig, délután 3 óráig tartott, de sikeresnek egyáltalán nem lehet nevezni, nem sikerült kilőni egyetlen farkast sem. A vadászkutyák azonosítottak néhány odút, így a vadászok abban bíznak, hogy a továbbiakban könnyebb dolguk lesz.
A környezetvédő szervezetek ellenezték a lépést. Elmondásuk szerint a svédországi állomány viszonylag kicsi, Olaszországban például körülbelül 3.000 farkas él, mégsem végeznek ilyen mértékű mészárlást. A zöldek aggályukat fejezték ki azzal kapcsolatban is, hogy a lépés sérti a berni egyezményben foglaltakat.
Szélmalomharc a vadászlobbi ellen
Marie Stegard, a Jaktkritikerna vadászellenes szervezet elnöke úgy fogalmazott, hogy a farkasok csúcsragadozóként nagyon fontos szerepet töltenek be a biodiverzitás kialakításában és fenntartásában. A farkasok jelenléte gazdagabb növény- és állatvilágot teremt. A populáció negyedének leölése végzetes következményeket jelent az ökoszisztémára nézve, márpedig az egészséges ökoszisztéma az emberi élet alapfeltétele.
Véleményünk szerint a valódi oka ezeknek a vadászatoknak pusztán az, hogy a vadászok szeretnének farkasokat ölni. A vadásztársaságoknak elképesztő politikai erejük van Svédországban. Tény, hogy a svéd parlamentnek van egy vadászklubja, ami párttagságtól függetlenül nyitott minden politikus számára, vadászgalériával a parlament alatt. Viccnek hangzik, pedig teljesen igaz
– tette hozzá Stegard.
A nemzeti környezetvédelmi ügynökség előzetes kalkulációi szerint az ideális egyedszám nagyjából 300 körüli, ez alatt a populációt komolyan veszélyezteti a beltenyészet és a génállomány romlása. Ezzel szemben a svéd parlament többsége szeretné, ha 170 egyedig csökkentenék a létszámot, ami a legalsó határa annak az mennyiségnek, ami még megfelel az EU konzervációs előírásainak.
Az európai egyetemekről több tudós aggodalmát fejezte ki a tervezett ritkítással kapcsolatban. Véleményüket a Science magazinban publikálták. Benny Gäfwert, a WWF ragadozó-szakértője szerint a 170-es egyedszám meghatározása mindenféle tudományos alapot nélkülöz.
„Előre nem látható dolgok történhetnek a vadon élő populációban és a 170 egyed nagyon kevés. A farkasok genetikai állományával gondok vannak és minél kisebb a létszám, annál nagyobb hatása van a genetikai állapot fluktuációinak” – fejtette ki véleményét a szakértő.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.