Több mint 250 szervezet, tudós és szakértő írta alá azt a levelet, amit az Egyesült Államok mezőgazdasági miniszterének címeztek. A levélben arra szólítják fel Tom Vilsacket, hogy igenis foglalkozzon az amerikaiak magas hús- és tejtermékfogyasztásával. A húsfogyasztás ugyanis nagyban hozzájárul a klímaváltozáshoz. A levelet aláírta többek között a ProVeg US, a Greenpeace US és a Physicians Committee for Responsible Medicine szervezetek is.
Aggódó hangvételű levelet írtak környezetvédelmi szervezetek Tom Vilsacknek, az Egyesült Államok mezőgazdasági miniszterének – adta hírül a Plant Based News. A levélben arra kérik a politikust, hogy igenis foglalkozzon a húsfogyasztás csökkentésének kérdésével, ez ugyanis elengedhetetlenül fontos a klímaváltozás elleni harc sikeréhez. A több mint 250 aláíró azután öntötte szavakba félelmét, miután Vilsack elbagatellizálta az állattenyésztés szerepét az éghajlatváltozás elleni küzdelemben. A levél teljes terjedelmében megtekinthető ezen a linken.
Nem nagyon hallok a húsfogyasztás csökkentésének klímavédelmi szempontú fontosságáról. De hallottam már, hogy a metáncsökkentő eljárások fontosak lehetnek a jelenlegi állattenyésztési rendszereink fenntarthatóbbá tételében
– hangzott Vilsack reakciója, ami végül levélírásra sarkallta a Climate for Biologycal Diversity szervezetet.
A metán csökkentésére irányuló kezdeményezések hatékonysága egyelőre nem bizonyított. A tudósok és a zöld szervezetek úgy érzik, ennél sokkal konkrétabb és hatékonyabb lépésekre lesz szükség, amennyiben mérsékelni akarjuk az éghajlatváltozás hatásait. A húsfogyasztás csökkentése egy ilyen határozott lépés lenne.
Aggodalommal látjuk, hogy a mezőgazdasági minisztérium (USDA) semmibe veszi a tudomány eredményeit a hús- és tejtermékek fogyasztásának környezeti károkozásáról az olyan nagy fogyasztású országokban, mint az Egyesült Államok, és azokat az iparágakat támogatja, amelyek az éghajlatváltozásért felelősek
– olvasható az első bekezdésben.
Megoldási javaslatok a húsfogyasztás csökkentésére
A levél írói három pontban vázolták, hogy véleményük szerint milyen lépéseket kellene a minisztériumnak tennie:
- A hús- és tejtermékek fogyasztásának csökkentését azonnali hatállyal az USDA klímastratégiájának fontos részévé kell tenni. Fel kell hívni a figyelmet a fogyasztás környezeti következményeire és támogatni kell az étrendi váltást.
- Egyeztetni szükséges az étrendi és klímacélokat az összes USDA-kezdeményezésben és -programban, mindezt úgy, hogy növelik a hozzáférést az egészséges növényi élelmiszerekhez a közétkeztetésben.
- Be kell vezetni a fenntarthatósági szempontokat az amerikaiaknak szánt étkezési ajánlásokban, különös hangsúlyt fektetve a növényi hozzávalókat előnyben részesítő étkezésre.
A tudomány egyértelműen bebizonyította, hogy az étrend megváltoztatása elengedhetetlen fontosságú az olyan nagy fogyasztású országokban, mint az Egyesült Államok. Az előállításban alkalmazott változtatások önmagukban nem elegendők
– jegyzik meg a levélben.
A húsfogyasztás csökkentése a leghatékonyabb módja annak, ha valaki környezettudatosabban, egészségesebben és etikusabban szeretne élni. A Veganuár kihívás éppen abban segít, hogy aki érdeklődik az életmódváltás iránt, annak megkönnyítse a dolgát. Aki feliratkozik, az számos érdekes cikket, hasznos tanácsot és több tucat receptet olvashat a naponta érkező hírlevelekben, és a legjobb az egészben, hogy teljesen ingyenes.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.