Félelmetesen finom sütőtökös pite – Csenge és Flóra világkonyhájának halloweeni különkiadása

így készíts vegán sütőtökös pitét halloweenre

Fűszeres illatok, omlós tészta és mutatós halloweeni díszítés: ez az amerikai sütőtökös pite ünnepi változata.

Ez a cikk a Csenge és Flóra világkonyhája című sorozat halloweeni különkiadása. További receptekért kattints ide, a házigazdák bemutatkozását pedig itt olvashatod el.

Ha itthon nem is ünnep, akkor miért tartjuk a halloweent?

Bár ma kétségkívül az egyesült államokbeli cukorkagyűjtő gyerekekkel azonosítjuk, a halloween valószínűleg a kelta hagyományból eredeztethető. Pontosabban a szüret végét és a sötét tél kezdetét jelző, november elsején tartott Samhain Fesztiválból.

Az amerikai kontinensre az ünnepet valószínűleg az ír és skót bevándorlók vitték magukkal a 19. században, ahol aztán a ma ismert halloween kialakult, majd a világ más részeire is elterjedt.

Így lett nálunk is népszerű, ámde meglehetősen megosztó október végi mulatság a tökfaragás, a halloweeni dekorációkészítés és süteménysütés. Nálunk ez nem hagyományos ünnep, miért ragaszkodnak mégis sokan hozzá, hogy megünnepeljék? – teszik fel megannyian a kérdést.

Nekünk erről egyszerű véleményünk van: szerintünk nem az a lényeg, hogy a halloween napja a naptárban pirossal jelölt ünnep-e vagy sem.

Ha az ünnep azt jelenti, van valami indokunk arra, hogy a rohanó hétköznapokból kilépve együtt alkossunk valamit a családdal vagy a barátainkkal – legyen az kézzel öntött gyertya, papírmasé-denevér vagy töklámpásnak öltöztetett sütőtökös pite –, akkor miért ne ünnepelnénk?

Hozzávalók

A tésztához:

♡ 300 gramm finomliszt
♡ 180 gramm jó minőségű, hűtőhideg vegán vaj
♡ 4-5 evőkanál jeges víz
♡ 1 evőkanál barna cukor
♡ 1 teáskanál só

A töltelékhez:

♡ 500 gramm sütőtök (nyersen mérve)
♡ 1 konzerv zsíros kókusztej
♡ 1 teáskanál őrölt fahéj
♡ ½ teáskanál őrölt gyömbér
♡ ¼ teáskanál őrölt szegfűszeg
♡ ⅛ teáskanál őrölt szerecsendió
♡ 4-6 evőkanál barna cukor
♡ 3 evőkanál étkezési keményítő
♡ ⅓ teáskanál só

A tetejére:

♡ 2 evőkanál növényi tej
♡ 1 evőkanál agávé-, rizs- vagy juharszirup

Így készítsd el a sütőtökös pitét:

  1. A sütőt melegítsd elő 190 fokra. A sütőtököt vágd vékony (kb. 1 cm-es) karikákra, tedd őket sütőpapírral bélelt tepsire, és szórd meg a tetejüket kb. egy evőkanál cukorral. Süsd 20 percig, fordítsd meg a szeleteket, majd süsd még 20 percig, vagy amíg krémesen vajpuha nem lesz.
  2. A konzerves kókusztejet tedd egy kis lábasba és adj hozzá négy evőkanál barna cukrot. Forrald fel, majd vedd a lángot alacsonyra, és kb. percenként megkeverve főzd fél óráig, majd zárd el és tedd félre.
  3. Miközben sül a sütőtök és készül a sűrített kókusztej, készítsd el a pitetésztát. Ehhez először keverj el 300 gramm finomlisztben egy teáskanál sót és egy evőkanál barna cukrot. Vágj fel kicsi, kb. 1 cm-es kockákra 180 gramm hűtőhideg vegán vajat, és forgasd bele a lisztbe.
  4. Tedd a lisztes keverék felét késes aprítóba, majd háromszor-négyszer egy-két másodpercig pulzáld össze. Legyen nagyjából morzsás, de nem baj, ha marad benne néhány nagyobb darab. Fontos, hogy ne mixeld túl.
  5. Adj hozzá két evőkanál jeges vizet, és keverd el benne két-három rövid pulzálással. Most jöhet a teszt: vegyél ki egy kicsit a morzsás mixből, és az ujjaiddal nyomd össze. Ha összetapad, akkor nem kell bele több víz. Ha nagyon morzsálódik, akkor tegyél hozzá még fél evőkanál vizet. Tedd át a tésztát egy tálba, majd ismételd meg a 3. és 4. lépést a lisztes keverék másik felével, és ha kész, helyezd egy külön tálba. A tésztákat fedd le, és tedd a hűtőbe legalább fél órára.
    *Késes aprító nélkül: ha nincs késes aprítód, tedd az összes lisztet, az 1 cm-es kockákra vágott vajat, a sót és cukrot egy nagy, széles szájú tálba, és forgasd össze őket. Az ujjbegyeiddel vagy a tenyereddel – gyors mozdulatokkal – morzsold a vajat olyan kis darabokra, amilyenre csak tudod. Addig dolgozz, amíg már nincsenek benne túlságosan nagy darabok. Ha néhány mégis marad, az nem nagy baj, de ne morzsold túl sokáig, mert a vajnak hidegnek kell maradnia. Locsolj a tetejére két evőkanál jeges vizet, gyúrd össze, majd a 4. lépésben leírt módon teszteld, és ha kell, adj még hozzá fél evőkanál vizet. A tésztát oszd ketté és lefedve tedd a hűtőbe.
  6. Amíg a tészta pihen, készítsd el a tölteléket. A már nem forró sütőtököt kapard ki a héjából, és késes aprítóban vagy botmixerrel turmixold össze a sűrített kókusztejjel, fahéjjal, gyömbérrel, szegfűszeggel, szerecsendióval, keményítővel és sóval. Kóstold, és ha szükségesnek érzed, adj még hozzá egy-két evőkanál cukrot. Vedd figyelembe, hogy sütés után veszt az édességéből, tehát inkább az a jó, ha most kicsit túl édes a töltelék.
  7. A sütőt melegítsd elő 200 fokra, majd jöhet a pitetészta kinyújtása: enyhén lisztezett felületen (a liszt egyenletes elszórásában nagy segítségedre lehet egy sűrű lyukú szűrő), nyújtófa segítségével mindkét tésztát nyújtsd kb. 3 mm vastagságúra, minél kerekebb alakra törekedve.
  8. Az egyik pitekoronggal – ez lesz a teteje – kedved szerint járj el: lehet kicsit művészkedni, tökfejet, denevért vagy szellemet kivágni belőle akár szabad kézzel, akár tésztavágóval, akár mézeskalácsformával. Ha nem szeretnél bonyolult mintákat készíteni, akkor is mindenképp vágj a tésztába itt-ott lyukakat, hogy a töltelék alaposan átsüljön.
  9. Egy 28 cm-es pite- vagy tortaformában óvatosan helyezd el azt a korongot, amibe nem vágtál mintákat, oszlasd el rajta a legalább langyosra hűlt tölteléket, majd óvatosan helyezd rá a másik tésztát. A tetejét kend le növényi tejben elkevert sziruppal.
  10. Süsd 200 fokos sütőben 10 percig, majd vedd le 175 fokra, és süsd további 40-45 percig sütőtől függően. Ha a széle túl gyorsan barnul, akkor vedd ki a pitét a sütőből, kb. 5 cm széles körben fedd le alumínium fóliával, majd tedd vissza a sütési idő végéig.
  11. Ha kész, hagyd hűlni legalább egy órát, mielőtt felvágod, a töltelék ugyanis hűlés közben fog vághatóra szilárdulni. A legtökéletesebb állag eléréséhez 3-4 órát várj vele.

© 2018-2023 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.