A palak tofu a dél-ázsiai spenótos tejsajt, a palak paneer növényi alapú változata. Ebben az illatos és krémes spenótos curryben a sajtot tofu váltja fel, a tejszínt pedig kókuszkrémmel vagy elturmixolt kesudióval is helyettesítheted.
A következő receptben megmutatjuk hogyan készül az autentikus palak tofu és instrukciókat adunk az egyszerűsített változat elkészítéséhez is.
A palak tofu összetevőiről
Spenót: eredetileg friss spenótból készül, amit blansíroznak, majd leturmixolnak, de az egyszerűsítés kedvéért használhatsz passzírozott parajt is.
Tofu: ha azt szeretnéd, hogy minél inkább hasonlítson az állaga a paneerra, akkor felvágás után csak főzd bele a krémbe, azonban ha szereted a sült tofu állagát, akkor meg is sütheted, és a végén add a masalához. Használhatsz natúr vagy füstölt tofut is.
Krém: a kesudiókrémnek neutrálisabb az íze, így közelebb áll az eredeti változathoz, de ha nem bánod a kókuszos beütést, sűrű kókuszkrémet is használhatsz.
Hozzávalók:
4 adaghoz
- 1 fej hagyma felaprítva
- 3 nagyobb gerezd fokhagyma zúzva vagy reszelve
- ujjnyi gyömbér reszelve
- 1 közepes paradicsom kockázva
- 450 g passzírozott paraj vagy 300 g friss spenót
- 200 ml kókuszkrém vagy 70 g nyers kesudió, 1 órán át forró vízbe vagy éjszakára hideg vízbe áztatva
- 2 csomag (360 g) tofu
- 2-3 evőkanál olaj
- 1 teáskanál garam masala
- 1 teáskanál egész római kömény
- 1 teáskanál őrölt koriander
- ½ teáskanál chilipehely
- 1 teáskanál só
- pár tekerés frissen őrölt bors
Tálaláshoz:
- friss citrom leve
- friss koriander
- basmati rizs vagy naan kenyér
Elkészítés:
- Olvaszd ki a paszírozott parajt, vagy ha friss spenótot használsz, mosd meg, blansírozd (főzd két percig forró vízben, majd tedd jeges vízbe), és turmixold össze a beáztatott kesudióval és egy kevés vízzel.
- Ha nem sült tofuval szeretnéd elkészíteni, ezt a lépést hagyd ki. A tofut vágd körülbelül 1×2 centis darabokra, és egy nagyobb serpenyőben kezdd el pirítani 1-2 evőkanál olajon, közepes lángon. Időnként keverd meg, hogy ne tapadjon le, adj hozzá egy nagy csipet sót, frissen őrölt borsot, majd kb. 10 perc pirítás után jöhet hozzá 1-2 evőkanál szójaszósz. Keverj rajta párat, majd ha már mindet magába szívta, elzárhatod. Szedd ki egy edénybe, és tedd félre.
- Egy nagyobb edényben hevíts fel egy evőkanál olajat, majd közepesen alacsony lángon kezdd el rajta pirítani a köménymagot. Mikor már illatozni kezd és kis színt kapott, kb. 1-2 perc után jöhet hozzá a felaprított hagyma. Adj hozzá egy nagy csipet sót, és időnként kevergetve pirítsd még 5-6 percig, majd add hozzá a zúzott fokhagymát, a reszelt gyömbért, és pirítsd még 2 percig.
- Add hozzá az őrölt koriandert és a kockázott paradicsomot, majd piríts még 2-3 percig.
- Jöhet bele a garam masala, a kesudióval összeturmixolt spenót vagy a felolvasztott, passzírozott paraj és a kókuszkrém.
- Adj hozzá sót, frissen őrölt borsot, és ha nem a sült tofus változatot készíted, akkor mehet bele a felvágott nyers tofu.
- Forrald fel, és ha a sült tofus variáció mellett döntöttél, azt add hozzá, majd zárd el.
- Tálald friss citromlével és aprított korianderrel. A palak tofu mellé fogyassz basmati rizst vagy naan kenyeret.
Domján Csenge korábban biomérnök hallgató volt, jelenleg szociológiát tanul az ELTE-n. Már 7 éve vegán az állatokért és a környezetért. Célja, hogy tanulmányain keresztül a veganizmus tudományos aspektusait közérthetővé tegye és környezetvédelmi vonatkozásaiban segítsen eligazodni másoknak. Szívesen kísérletezik receptekkel, ezzel megmutatva a növényi alapú ételek sokszínűségét.