Egy újabb nemzet igyekszik megakasztani a növényi alapú húskészítmények piaci menetelését a címkézés szabályozásával. A lengyel mezőgazdasági minisztérium törvénytervezete szerint tilos lenne húskészítményekre utaló kifejezéseket használni a vegán termékek elnevezésekor.
A lengyel mezőgazdasági minisztérium december 5-én benyújtott egy törvénytervezetet, amely módosítaná a növényi alapú húskészítmények elnevezésére vonatkozó gyakorlatot. A javaslat értelmében tilos lenne olyan kifejezéseket használni a termékekre, amelyek húsra utalnak. Vagyis nem lehetne többek között a „sonka”, „füstölt hús” vagy „szalámi” kifejezéseket használni a növényi fehérjéből készült alternatív húskészítmények címkéin. A törvénytervezet a megszólalásig hasonlít azokra az Európa-szerte megfigyelhető kezdeményezésekre, amelyek igyekeznek ellehetetleníteni a növényi termékek térnyerését.
A magyarázat ismét a vásárlók megtévesztésének megakadályozása. Ez az indok rendre előkerül a hasonló tiltási kezdeményezések indokaként. De a vásárlókat legtöbbször éppen az zavarja össze, ha a húsra utaló elnevezés eltűnik a növényi termékről, hiszen az nagyban segíti a felhasználással kapcsolatos elképzeléseket.
Nagy csalódást okoz ez a törvényjavaslat. Kutatásokkal igazolható, hogy a vásárlókat egyszerűen nem zavarják össze a növényi elnevezések
– nyilatkozta Jasmijn de Boo, a ProVeg International vezetője, megerősítve az indok alaptalanságát.
A Green REV Institute, egy lengyel környezetvédelmi szervezet igazgatója szerint ez az egész nem a vásárlók megfelelő tájékoztatásáról szól, hanem arról, hogy ne legyenek vegán termékek a boltok polcain. Anna Spurek szerint ez az egész nem más, mint a Mikulás ajándéka a húsipar részére.
A tehéntejből készült sajt címkéjén van információ az antibiotikumokról, a hormonokról, a tejipar állami támogatásáról vagy az állat életkörülményeiről? Nincs
– fakadt ki a környezetvédelmi szervezet vezetője.
A növényi alapú húskészítmények népszerűek Lengyelországban
Az országban egyre több vegán étterem nyílik, a tradicionális lengyel ételek pedig könnyen vegánosíthatók, így nem meglepő, ha a húslobbi megpróbál akadályt görgetni a gazdasági növekedés elé. Habár a lengyelek földművelő nemzet, leginkább a sertésipar hallatja a hangját ezekben a kérdésekben. Jasmijn de Boo megjegyezte, hogy egy lengyel átlagosan 80 kg húst eszik évente, ami az országos étrendi ajánlásokat bőven meghaladja, ezért egészségügyi kérdés is, hogy sikerül-e elgáncsolni a növényi alapú húskészítmények terjedését. A hasonló kezdeményezésekre sajnos van példa Európában, bár a tiltásig ritkán jutnak el a kezdeményezések.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.