A hosszú farkú makákó még mindig keresett „árucikk” az Egyesült Államokban. Előszeretettel importálják Indonéziából annak ellenére is, hogy leleplező felvételek bizonyítják, mennyire embertelen már maga a befogás folyamata is.
Indonéziában évekig illegális volt a hosszú farkú makákók befogása és exportja. 2021-ben azonban ismét engedélyezte ezt az indonéz kormány. Két vállalat, a CV Primaco és a CV Inquatex kapott összesen 2070 egyed befogására és kivitelére érvényes kvótát.
Az Egyesült Államok pedig élt a kínálkozó lehetőséggel, több száz, eredetileg vadon élő hosszú farkú makákót importált az ország kutatási és tesztelési céllal. Csak a floridai székhelyű amerikai Primate Products vállalat tavaly összesen 870 ilyen állatot vásárolt fel indonéz forrásból.
Request by Yogyakarta BKSDA #Indonesia to capture 1,000 #longtailedmacaques for export in 2023 has been denied. @Action4Primates welcomes decision & appeals to @SitiNurbayaLHK to place permanent embargo on monkeys exported to labs:https://t.co/E9KMOR3D0Lhttps://t.co/w4A4C6MjjW pic.twitter.com/9A6F31BlBG
— Action for Primates (@Action4Primates) February 8, 2023
Az Egyesült Államok annak dacára sem mond nemet az indonéziai makákókra, hogy állatvédők számos problémára felhívták már a figyelmet ezzel a gyakorlattal kapcsolatban. Rengeteg felvétel bizonyítja, hogy a vadon élő majmokat embertelen módon fogják el. Arról nem is beszélve, hogy az, amiért beszerzik ezeket az állatokat, a kutatási és tesztelési cél sem tekinthető etikusnak állatvédelmi szempontból. A befogott hosszú farkú makákók importját és laboratóriumi felhasználását az Európai Unió és az Egyesült Királyság is betiltotta már. Az Egyesült Államok azonban még mindig nem hajlik erre.
Leleplező felvételek készültek a befogott hosszú farkú makákók sorsáról
Tavaly az Action for Primates – brit, de világszerte kampányoló – állatvédő szervezet kijózanító felvételeket tett közzé arról, miként is zajlik a vadon élő hosszú farkú makákók befogásáról Indonéziában.
A videókon egyértelműen tetten érhetők az állatokkal szemben elkövetett kegyetlenkedések és a majmok által átélt szenvedés. Világosan látszik, ahogy
- a még szoptató anyukákat elszakítják a kölykeiktől,
- a nem kívánt egyedeket megverik és megölik,
- valamint az is, hogy az állatokat a farkuknál fogva rángatják, gerincsérülést kockáztatva.
Az egyik felvételen az látszik, hogy egy elfogott alfahímet brutálisan megvernek egy bottal. Ezt követően a farkánál fogva rángatják, lefogják, és többször megszúrják. Mindezt a makákók elfogói jókedvűen, viccelődve és nevetgélve teszik. A befogás után a majmokat kis zsákokba vagy éppen bambuszládákba tömik.
A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN – International Union for the Conservation of Nature) szerint a hosszú farkú makákó aktuálisan az egyik
legtöbbet üldözött főemlős, és ha a fenyegetések számát és a populáció csökkenését nézzük, valószínűleg az egyik legveszélyeztetettebb főemlős faj jelenleg.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.