Kenyérlángos, más néven töki pompos vagy langalló

Három szelet vegán kenyérlángos egy fa vágódeszkán, vegán tejföllel, füstölt tofukockákkal és vegán sajttal megszórva

Ami az olaszoknál a pizza, az a magyaroknál a krumplis tésztából készült kenyérlángos, más néven langalló vagy töki pompos. Emellett paradicsomszósz helyett a magyar konyha elmaradhatatlan összetevője kerül rá alapként: sok-sok fokhagymával ízesített tejföl. Íme a vegán változat.

A kenyérlángosra hagyományosan olyan összetevők kerültek, amelyek minden kamrában megtalálhatók voltak. Ezért a leggyakoribb és egyben leginkább hagyományos változat olyan hozzávalókat tartalmazott, mint a hagyma, a paprika, a tejföl, a szalonna és a sajt. Persze azóta rengeteg változatban készítik, de mi arra vállalkoztunk, hogy növényi hozzávalókból készítsük el a hagyományos kenyérlángost.

Ma már gyerekjáték az egyébként cseppet sem vegánbarátnak mondható hozzávalókat növényi alternatívákkal helyettesíteni: tejföl és sajt helyett ezek növényi alternatíváit használjuk, amik ma már a legtöbb szupermarketben és sarki közértben is kaphatók. Bacon helyett pedig füstölt tofukockák kerülnek a tetejére. De nyugi, ezt még tofuutálóknak is nyugodtan felszolgálhatod, a végeredmény ugyanis elképesztően isteni lesz.

Hozzávalók

1 tepsihez

A tésztához

  • 500 g liszt
  • 300 g (kb. két db közepes) burgonya
  • 25 g friss vagy 7 g porélesztő
  • 250 ml langyos víz
  • 1 teáskanál cukor
  • 1 teáskanál só

A tetejére

  • 1 nagyobb fej lilahagyma
  • 3 gerezd fokhagyma
  • 300 g vegán tejföl
  • 180 g (egy csomag) füstölt tofu
  • 1 hegyes-erős paprika
  • 150 g növényi sajt

Kenyérlángos elkészítése

  1. A krumplit pucold meg, kockázd fel, és főzd puhára sós vízben. Ha elkészült, törd össze, majd tedd félre kihűlni.
  2. Egy pohárba mérj ki 250 ml langyos (nem forró!) vizet, oldj fel benne egy teáskanál cukrot, majd keverj hozzá 25 gramm friss élesztőt. Hagyd állni 15 percet. (Ha porélesztőt használsz, akkor azt csak keverd hozzá a száraz alapanyagokhoz, és utána add hozzá a vizet.)
  3. Tegyél egy tálba fél kilogramm lisztet, az összetört és kihűlt burgonyát és egy teáskanál sót, majd add hozzá a felfuttatott élesztőt. Takard le a tésztát egy tiszta, enyhén vizezett konyharuhával, hagyd pihenni meleg helyen egy órát, vagy annyit, amennyi idő alatt kb. kétszeresére nő.
  4. Közben készítsd el a feltéteket. A lilahagymát pucold meg, majd vágd vékony félkarikára. A fokhagymát zúzd össze, és keverd el a növényi tejföllel és ízlés szerint sóval és frissen őrölt borssal. A tofut vágd apró kockára, a hegyes-erős paprikát pedig vékony szeletekre.
  5. Miután megkelt a tészta, tedd egy kiolajozott tepsibe, és a kezeddel egyengesd el benne, hogy kitöltse a formát. Villával szurkáld meg a tésztát pár helyen, és süsd elő 200 fokos sütőben tíz percig.
  6. Miután kivetted, oszlasd el rajta a fokhagymás tejfölt és a feltéteket, majd a reszelt sajtot.
  7. Süsd 200 fokon további 8-10 percig a felső rácson, amíg aranybarna nem lesz a széle.

© 2018-2023 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.