A brit környezetvédelmi ügynökség még kutatja, pontosan milyen szennyeződés vezetett a százezres nagyságrendű halpusztuláshoz. A probléma az egész helyi ökoszisztémát veszélyeztetheti, a kutyasétáltatóktól is azt kérték, tartsák távol kedvenceiket a víztől.
Több mint százezer hal pusztult el a Ferry Meadowsban, az Egyesült Királyságban. Az ügyben vizsgálatot indított a környezetvédelmi ügynökség (Environment Agency, EA), egyelőre azonban elég sok a homályos pont.
A Nene Park – ahol a tömeges halpusztulás történt – gondozásáért felelős Nene Park Trust projektfejlesztési tisztviselője, Chris Park kiemelte, az aktuális tragédián túl is súlyos kérdéseket vet fel az eset. Félő, hogy a teljes helyi ökoszisztéma egészsége veszélyben forog.
Szívszorító látni ezeket a halakat. A helyzet aggasztó, mivel mindössze egy mérföldre vagyunk a Nene folyótól. Nem akarjuk, hogy a probléma a táplálékláncon és a vízfolyásokon keresztül más vadon élő állatokra is hatással legyen
– nyilatkozta. Hozzátette, egy ilyen volumenű tragédia akár a megmaradt populáció szaporodási potenciálját is veszélyeztetheti.
Egyelőre további halpusztulás veszélye nem fenyeget, a túlélő egyedek állapota stabilnak tekinthető, a viselkedésük is normális. Az azonban aggasztó, hogy még mindig nem világos, mi váltotta ki a problémát. Kezdetben a szennyvízszennyezésre gyanakodtak, az előzetes vizsgálatok azonban ezt a lehetőséget kizárták. A pontos kiváltó ok tehát továbbra is rejtély. A környezetvédelmi ügynökség mindenesetre mintaelemzéssel próbál utánajárni, milyen szennyező anyag lehet a ludas.
Az ügynökség azt tanácsolta a lakosságnak, hogy maradjanak távol az érintett területtől. A kutyasétáltatók figyelmét pedig külön felhívták arra, hogy roppant veszélyes lehet a víz közelébe engedni kedvenceiket.
Idén az éghajlatváltozás is okozott jelentős halpusztulást
Thaiföld déli, Chumphon nevű tartományában is történt a nyáron hasonló eset, ott több ezer hal pusztult el. Egy szakértő szerint az végső soron a klímaváltozás miatt történt.
A fitoplanktonokat egyes szakértők a Föld természetes hűtőgépeként aposztrofálják. Az Egyesült Királyságban a Brit Antarktiszi Felmérés (BAS) egyik vezető kutatója, Lloyd Peck professzor már 2009-ben arról beszélt, hogy az Antarktisz visszahúzódása, vagyis a jégfelszín olvadása révén szabaddá váló vízfelszínen rendszerint azonnal megjelennek a fitoplanktonok. Ezek gyorsan virágzásnak is indulnak, a felmelegedés ellensúlyozására. A planktonok virágzása csökkenti a víz oxigénszintjét, ezzel azonban újabb problémához érkezünk, amely jelzi, a természet sem tudja zökkenőmentesen kiküszöbölni az emberi tevékenység generálta éghajlatváltozást: megfulladnak a halak.
Különböző természeti jelenségek – például a korallfehéredés vagy a planktonvirágzás – már évezredek óta előfordulnak természetes körülmények között is. A globális felmelegedés azonban felerősíti és növeli ezen jelenségek gyakoriságát
– nyilatkozta Thon Thamrongnawasawat, a bangkoki Kasetsart Egyetem halászati karának dékánhelyettese.
(BBC)
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.