A répalazac lehet, hogy nem ismeretlen a számodra, ugyanis már több helyen kaphatóak ezzel készült vegán szendvicsek és az interneten is számos recept lelhető fel.
Nincs kétség: a répából készült lazac kinézetre megszólalásig hasonlít a lazacra. A nori laptól pedig igazán „halas” beütést kap a répa is.
Hasonlóan névadójához, a répalazac is tökéletesen felhasználható szendvicsfeltétként, salátaelemként vagy hidegtálakhoz. Előbbire adunk is egy ötletet.
Hozzávalók:
- 3 nagyobb répa
- 1 nori lap*
- 1 evőkanál miso paszta**
- 2 evőkanál szójaszósz
- 2 evőkanál olívaolaj
- 1 evőkanál friss citrom leve
- 1 teáskanál folyékony füst
- 1 teáskanál fokhagymapor
- 1 teáskanál só
*Kapható bioboltokban vagy nagyobb áruházak nemzetközi részlegén, és elengedhetetlen a „halas” íz érdekében.
**Ez az összetevő szintén kapható bioboltokban vagy nagyobb áruházak nemzetközi részlegén, de ha nem jutsz hozzá, helyettesítheted két extra evőkanál szójaszósszal.
Vegán répalazac elkészítése:
- A répát alaposan mosd meg (nem szükséges meghámozni).
- Ennél a pontnál két lehetőséged is van: 180 ℃-on előmelegített sütőben sóval bedörzsölve süsd 40 percig a répákat, vagy lobogó sós vízben főzd 8 percig. Ha elsőre próbálod, érdemes mindkét módon elkészíteni, hogy el tudd dönteni, melyik lesz nálad a befutó.
- A hőkezelés közben készítsd el a répalazacpácot. Ehhez daráld le vagy vágd kis darabokra a nori lapot, és tedd egy csatos üvegbe, amibe majd bele fog férni a felszeletelt répa. Add hozzá a többi összetevőt: a misót, a szójaszószt, az olívaolajat, a citromlevet, a folyékony füstöt, a fokhagymaport és a sót, majd alaposan keverd össze.
- Ha elkészült a répa, tedd félre hűlni 10 percre, majd egy éles késsel vagy hámozóval vágd vékony szeletekre, és tedd a csatos üvegbe. Öntsd rá annyi forró vizet, ami éppen ellepi a répát, és zárd le.
- Ha már nem forró, tedd a hűtőbe egy éjszakára állni. Hűtőben tárolva a répalazac egy hétig eláll.
Ehhez a recepthez ajánljuk ezt a házi készítésű bagelt, vegán krémsajttal, avokádóval, salátával és a répalazaccal megtöltve.
Domján Csenge korábban biomérnök hallgató volt, jelenleg szociológiát tanul az ELTE-n. Már 7 éve vegán az állatokért és a környezetért. Célja, hogy tanulmányain keresztül a veganizmus tudományos aspektusait közérthetővé tegye és környezetvédelmi vonatkozásaiban segítsen eligazodni másoknak. Szívesen kísérletezik receptekkel, ezzel megmutatva a növényi alapú ételek sokszínűségét.