Egy állatkísérletektől mentes jövő mellett tette le voksát csütörtökön az Európai Parlament. Ez pedig akkor is történelmi cselekedet, ha nem jelent azonnali változást.
A Research Modernization Deal elnevezésű cselekvési terv egy olyan program, amely állatok felhasználása nélkül gyorsítaná fel a tudományos innovációra való áttérést.
Az EP-képviselők döntése nyomán az Európai Bizottság a az állatkísérletek befejezésének szellemében működik majd együtt a tudományos világ képviselővel, köztük az állatvédő világszervezettel, a PETA-val, amely elsők között üdvözölte a hírt.
„Az állatkísérleteket kivezető akcióterv az emberiség, az állatvilág és a környezet számára egyaránt előnyös, kölcsönösen nyertes helyzetet teremt mindannyiunk számára”
– foglalta össze röviden a döntés lényegét péntek hajnali tweetjében a PETA.
A szavazás azért történelmi, mert egyértelműen bizonyítja, hogy az európai képviselők azt szeretnék, ha a bizottság aktívan fellépne az állatok tudományos célú felhasználása ellen. Jytte Guteland svéd képviselő szerint mostantól az Európai Bizottságon múlik a teljes közösségre kiterjedő cselekvési terv kidolgozása, s elvárják, hogy a prioritásai között kezelje azt.
Éppen ezért arra szólítják fel az intézményt, hogy a lehető leggyorsabban kezdje meg a párbeszédet az „állatmentes” tudományra való áttérés pénzügyi, oktatási és ütemezési feltételeinek összehangolásának érdekében.
„Az állatkísérletek fokozatos megszüntetésére törekvő akcióterv mindenki számára előnyös helyzetet teremt. Éppen ezért a bizottságnak és a tagállamoknak egyaránt meg kell gyorsítaniuk az állatok tudományos célú felhasználásának és kihasználásának megszüntetésére tett erőfeszítéseiket. Mivel az állatkísérleteket a bizottság felelősségi körének számos területén használják, elengedhetetlen egy egységes megközelítési terv kidolgozása. Szükségünk van a tudományra. Az állatok felhasználására azonban nincs!” – indokolta támogató szavazatát a holland képviselő, Anja Hazekamp.
A luxemburgi politikus asszony, Tilly Metz szerint az EP megértette az idők szavát, a cselekvéshez azonban arra is szükség volt, hogy a tudósok is belátták az állatkísérletek korlátait, és felismerték a nem állati módszerekben rejlő lehetőségeit.
„Nincs mentségünk arra, hogy tartósítsuk az állatkísérletek jelenlegi szintjét – jelentette ki a luxemburgi képviselő. – Nyilvánvaló, hogy az állatok tudományos felhasználása felé vezető első lépés egy ambiciózus, mégis fokozatos kivezetési terv, amely egyértelműen meghatározza a mérföldköveket és az elérhető célokat, s a következők alapjául szolgál.”
A csütörtöki döntés megszületésében más állatvédő csoportokkal együtt, a PETA európai szervezeteinek is nagy szerepe volt. Ebben az is közrejátszhatott, hogy kampányukhoz a tudományos, az akadémiai és az üzleti élet több mint 100 ismert személyiségét tudták megnyerni.
A szervezet mostantól az Európai Bizottságot sürgeti, hogy az EP akaratával összhangban cselekedjen. És már a kontinens határain túlra is tekint, hiszen a következő célpont az Egyesült Államok kormánya.
A tengerentúli törvénymódosítás érdekében indított petícióhoz itt lehet csatlakozni.
Írok, futok, meditálok és vegán vagyok. Csak olyan dolgokkal foglalkozom, amelyekben hiszek, ezért a növényi étrendre is etikai okokból tértem át. Döntésemet a mai napig nem bántam meg, a maratonokat is pontosan úgy futom, mint korábban.