A gyömbérshot egy frissítő és egészséges ital, amely gyömbérből és citromléből készül. Előnye, hogy könnyen és kevés összetevő felhasználásával elkészíthető, természetes energiaital.
A gyömbér jól ismert immunrendszer-erősítő, gyulladáscsökkentő és emésztést támogató hatásairól. A friss citrom pedig gazdag C-vitaminban és antioxidánsokban, amelyek támogathatják az immunrendszert.
A gyömbérshot könnyen elkészíthető, és tökéletes választás lehet, ha szeretnéd felturbózni az immunrendszered. Könnyen variálható ízlés szerint: édesítéshez hozzáadhatunk agávé- vagy juharszirupot, valamint kurkumát, ami erős antioxidáns, emellett gyulladáscsökkentő hatású, elősegíti az emésztést és hozzájárul az immunrendszer erősödéséhez, ráadásul a színét is élénkebbé teszi.
Hozzávalók:
1 literhez:
- 250 g gyömbér
2 db citrom leve - 1 teáskanál kurkuma (opcionális)
- 4 evőkanál agávé-/juharszirup (opcionális)
Amire még szükséged lesz:
- Egy gyümölcsprés/centrifuga vagy egy erős turmixgép.
Elkészítés:
- Elsőként hámozd meg a gyömbért, vágd kisebb (kb. 2 centiméteres) darabokra, majd facsard le a citrom levét.
- Ha gyümölcscentrifugát használsz, akkor dobd bele a gyömbért, és préseld ki a levét.
- Ha nincs ilyen gép a háztartásodban, egy erősebb turmixgép is megteszi. Tedd a turmix üvegébe a gyömbérdarabokat és önts hozzá egy kis vizet, hogy könnyebben el tudd mixelni. Ha már teljesen homogén, szűrd át egy tiszta konyharuhán/gézen vagy egy apró lyukú szűrőn.
- Az átszűrt gyömbérlevet öntsd bele egy egyliteres csatos üvegbe, majd add hozzá a frissen facsart citromlevet és az agávé- vagy juharszirupot, ha egy kicsit édesebb változatot szeretnél. Opcionálisan tehetsz bele egy teáskanál kurkumát is.
- Végül hígítsd fel annyi vízzel, hogy az egyliteres üveged tele legyen.
- Jól rázd össze, és hűtőben tárold.
- Fogyasztás előtt mindig rázd fel, mert az apróbb gyömbér- vagy citromdarabok leülepedhetnek az aljára. Érdemes reggelente inni és egyszerre kevesebb mennyiséget (5 cent), mivel a gyömbér miatt igen csípős. Fontos, ha pár napig nem is fogyasztod, naponta akkor is nyisd fel a csatos üveg tetejét, hogy szisszenjen, különben nagyot tud durranni.
Domján Csenge korábban biomérnök hallgató volt, jelenleg szociológiát tanul az ELTE-n. Már 7 éve vegán az állatokért és a környezetért. Célja, hogy tanulmányain keresztül a veganizmus tudományos aspektusait közérthetővé tegye és környezetvédelmi vonatkozásaiban segítsen eligazodni másoknak. Szívesen kísérletezik receptekkel, ezzel megmutatva a növényi alapú ételek sokszínűségét.