A barbár szokásnak nemcsak a hajó utasai, de az ORCA, egy tengeri emlősök tanulmányozásával és védelmével foglalkozó szervezet tagjai is szemtanúi voltak. Ők azért kaptak rendszeresen meghívást az óceánjáró hajóra, hogy ismeretterjesztő előadásokat tartsanak a vendégeknek.
A tengeri emlősök védelmével foglalkozó szervezet weboldalán számolt be a Feröer-szigeteken történt horrorisztikus eseményekről. A turisták közül sokan direkt azért szálltak fel a hajóra, hogy a bálnákat és delfineket természetes életkörülményeik között tudják megfigyelni, az ORCA vezetője meg is jegyezte, hogy olyan, mintha a feröeriek pont a turistákat heccelték volna az egésszel.
Az idei hatodik bálnavadászat alkalmával 78 gömbölyűfejű-delfint mészároltak le a főváros, Tórshavn kikötőjében július 9-én. Az állatok között volt 9 borjú is, akik szakértők szerint nem voltak idősebbek egy hónapnál. Egy több tucat hajóból és jet-skiből álló flotta terelte az állatokat a part felé, ahol körülbelül 150 ember várta, hogy kampókkal és dárdákkal végezzen a bálnákkal.
Képtelen vagyok elhinni, hogy a feröeri hatóságok engedélyezték ezt a vadászatot. Folyton az érintetlen természeti adottságaikat és csodálatos vadvilágukat hirdetik, miközben kampókkal és lándzsákkal mészárolják a delfineket és a bálnákat. Mintha büszkék lennének rá
– mondta Sally Hamilton, az ORCA vezetője.
A hajózási cég (Ambassador Cruise Line) feje is megszólalt az ügy kapcsán, aki visszataszítónak találja a gyakorlatot, amely egykor elengedhetetlen volt a helyi közösség fenntartása érdekében, de most már csak gazdasági érdekeket szolgál és teljesen eljárt felette az idő.
„A továbbiakban is arra buzdítjuk a vendégeinket és a legénység tagjait is, hogy ne vásároljanak és ne egyenek delfin- vagy bálnahúst, ne támogassák anyagilag a profitszerzésre irányuló bálna- és delfinvadászatot” – mondta Christian Verhounig, az Ambassador Cruise Line ügyvezetője.
A whaling.fo bálnavadászatról szóló kormányzati információs oldalon ennek ellenére azt írják, hogy a vadászat nem kereskedelmi célú, a lemészárolt állatok húsát a vadászatban résztvevők között osztják el, bár tény, hogy előfordul, hogy a szupermarketekben és a kikötőkben is lehet bálnahúst vásárolni.
Nem csak a vadászat jelent veszélyt a delfinekre, bálnákra
A fenti hírhez nem kapcsolódik szorosan, itt ugyanis nem az emberi kegyetlenség, vagy félreértelmezett hagyományőrzés játszik központi szerepet, de nem kevésbé szomorú eset, hogy Skóciában több mint 50 gömbölyűfejű-delfin sodródott partra július 15-én, szombaton reggel.
A Lewis szigetnél partra sodródott rajhoz reggel 7 órakor riasztották az illetékeseket, akik az 55 állatból csak 15-öt találtak életben, de állatjóléti okokra hivatkozva – az emlősök régóta voltak már a parton, valamint az erős hullámzás is veszélyforrást jelentett – a szakértők úgy döntöttek, a még életben maradt állatokat elaltatják.
Azt, hogy miért sodródtak partra az állatok, egyelőre nem tudni, de valószínűleg egy nőstényt követtek. Az állatok között olyan erős a szociális kötődés, hogy ha az egyik partra sodródik, sokszor a többiek is követik. A gömbölyűfejű-delfiknekre (angolul pilot whale, vagyis bálna, bár a faj a delfinfélék családjába tartozik) a legjellemzőbb, hogy partra vetődnek.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.