Egy úgy kutatás szerint semmilyen hátrány nem éri a csontokat, ha a vörös húsok helyett hüvelyeseket fogyasztunk. A kutatás kiemeli, hogy mivel a szükséges fehérje-, kalcium- és D-vitamin-bevitel is megfelelt a hüvelyeseket fogyasztók táborában, mindenképpen célszerű megfontolni, hogy elinduljunk ebbe a környezetvédelmi szempontból sokkal kedvezőbb irányba.
A British Journal of Nutritionben jelent meg a BeanMan névre keresztelt tanulmány, amely azt vizsgálta, milyen hatással van a csontok egészségére, ha a húsokból származó aminosavakat és ásványokat túlnyomó részben növényi forrásból igyekszünk fedezni. A kutatás arra az eredményre jutott, hogy minden szükséges fehérjéből elegendő mennyiség jutott a hüvelyeseket fogyasztó csoportnak, a csontanyagcseréjük pedig semmilyen hátrányt nem szenvedett. A tanulmány szerzője, Suvi Itkonen, a University of Helsinki docense a Planetary Health étrend irányelvei alapján állította össze a kísérletet.
„A vörös hús és feldolgozott húskészítmények fogyasztásának csökkentése teljesen biztonságos a fehérjeellátás szempontjából. A csontok egészsége nem romlik az étrendi változtatást követően” – mondja Itkonen.
A kutatás módszertana
A tanulmányban 102 egészséges finn férfi vett részt, akik 20 és 65 éves kor között voltak. Az alanyokat véletlenszerűen válogatták két csoportba. Az egyik csoport a kutatás 6 hete alatt heti 760 gramm vörös húst, valamint feldolgozott húskészítményt fogyasztott, ami a teljes fehérjebevitelüknek körülbelül a 25 százalékát tette ki. Ez egyébként egy finn férfi által átlagosan elfogyasztott vörös hús mennyisége is egyben.
A másik csoport a Planetary Health étrendnek megfelelően heti 200 gramm vörös húst fogyasztott (ez az étrend által megengedett felső határ, vagy a teljes fehérjebevitel 5 százaléka), a maradék 20 százalékot pedig hüvelyesekből, leginkább borsóból és fava babból vitték be.
A kutatás ideje alatt az alanyoknak tilos volt a más forrásból származó vörös húst, borsót vagy fava babot fogyasztaniuk a pontosabb eredményekért.
A D-vitamin- és kalciumbevitel azonos és állandó volt mindkét csoport esetében és a javasolt fehérjebeviteli értékeket is elérte mindkét csoport. A csontok minőségében semmilyen különbséget nem tudtak megfigyelni a kutatást végzők.
A vörös húsok fogyasztásának csökkentése különösen fontos a környezeti hatások szempontjából
– mondta Itkonen, aki szerint az eredmények meggyőzők ahhoz, hogy környezettudatosabb étrendre váltsunk.
Az eredmények összecsengenek számos más kutatás eredményeivel, amelyben a hüvelyesek gyulladáscsökkentő, izomépítő vagy éppen testsúlycsökkentő tulajdonságaira vetült fény. A jól összeállított növényi étrend pedig a csontritkulás kialakulását is csökkentheti.
(VegNews)
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.