Lesöpörte az asztalról a legfelsőbb bíróság az egy évvel korábbi döntést, így kérészéletű volt a bikaviadalok betiltása Mexikóvárosban. Az állatvédők már gondolkodnak a következő lépésen. Szeretnék elérni, hogy ne kelljen több bikának szenvednie pusztán a látványosság kedvéért.
A mexikói állatvédők számára igazi örömünnep volt 2022 júniusa. Ekkor ugyanis egy bíró úgy határozott, hogy helyt ad a Justicia Justa állatvédő szervezet panaszában megfogalmazottaknak. A beadványban kifejtették, hogy a bikaviadalok betiltása elengedhetetlen annak fényében, hogy az egyértelműen állatkínzásnak minősíthető. Ez a bizonyos bíró pedig egyetértett, és be is tiltotta ezeket a rendezvényeket Mexikóvárosban.
Mindez persze nem volt előzmény nélküli. 2022 elején Sinaloa is feliratkozott az mexikói államok sorába, ahol többé nem kell közönség előtt szerepelniük és meghalniuk a bikáknak. A kongresszus ugyanis egyhangúlag megszavazta azt a törvénykiegészítést, amely többek között ezt a látványsportot is állatkínzásnak minősíti. Sinaloa előtt négy állam – Sonora, Guerrero, Coahuila, Quintana Roo – voksolt már a bikaviadalok betiltására.
A legfelsőbb bíróság nem értett egyet
A mexikóvárosi döntés azért volt különösen nagy lépés állatvédelmi fronton, mert a város bikaviadal-arénája a legnagyobb a világon. Akár 40 ezer fős tömeg is megtekintheti az ott megrendezett eseményeket. És pontosan ezért tekinthető nagy visszalépésnek a legfelsőbb bíróság friss döntése. Megszavazták ugyanis, hogy folytatódhassanak a bikaviadalok az ország fővárosában – számolt be az Associated Press hírügynökség.
A határozat előtt értetlenül állnak az állatvédők, köztük Jorge Gaviño is, aki a mexikóvárosi kongresszus egyik tagja. Gaviño korábban három helyi intézkedést is szorgalmazott a bikaviadalok ellen – sikertelenül. Kifejtette, hogy a bírósági tilalom feloldása az állatok jogainak megtépázását jelenti. Ugyanakkor azt is hangsúlyozta, ez nem tántorítja el őt és több állatvédő szervezetet attól, hogy a bikaviadalok betiltásán dolgozzanak a továbbiakban is.
„Előbb-utóbb el fogjuk érni azt a cél, amit kitűztünk magunk elé” – szögezte le. Hozzátette, egyre kisebb társadalmi kör érdeklődik ezen események iránt, egyre többen döbbennek rá, hogy ami az arénákban folyik, az állatkínzás. Állítását alátámasztja egy 2013-as felmérés, amely szerint a mexikóiak 73 százaléka ellenzi a bikaviadalokat.
A bikaviadalok betiltása egyelőre Spanyolországban sem sikerült
Tavaly hatályba lépett egy új, ám kissé féloldalas, elsősorban háziállatokra koncentráló állatjóléti törvény Spanyolországban. Ennek segítségével szeretnék visszaszorítani az impulzus-állatvásárlásokat, valamint szigorúbban bírságolnák az állatkínzást is. Az állatvédők azonban nehezményezik, hogy a bikaviadalokról szemérmesen hallgatnak az új szabályok.
A bikaviadal mélyen gyökerező része a spanyol kulturális örökségnek. A kormány vélhetően ezért nem forszírozta az erre vonatkozó szigorításokat, a teljes tiltásról nem is beszélve.
Spanyolország és Mexikó mellett számos más országban rendeznek még bikaviadalokat, például
- Franciaországban,
- Portugáliában,
- Venezuelában,
- Kolumbiában,
- Ecuadorban és
- Peruban.
A betiltás mellett tette azonban le a voksát Argentína, Kuba, Olaszország és az Egyesült Királyság is.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.