Először 2017 szeptemberében látták Commutert, a fókát, akinek egy festékes vödör gyűrűje ragadt a nyakába. Csak most tudták levágni róla az állatmentők, mivel eddig csak megközelíthetetlen, biztonsági szempontból aggályos helyeken észlelték őt.
Több mint hat évet töltött egy műanyag gyűrűvel a nyakában egy fóka, mire sikerült őt a közelmúltban kiszabadítani a hulladék szorításából. Andy Rogers, a Seal Research Trust (SRT) fókakutató szervezet felügyelője szúrta ki a BBC szerint Cornwall északi partvidékén a Commuter névre keresztelt felnőtt hímet.
Rogers rögtön látta, hogy ezúttal alkalmas lehet a helyszín arra, hogy pontot tegyenek a régóta húzódó probléma végére. Commutert 2017 szeptembere óta rendszerint olyan helyeken látták csak, amelyek megközelíthetetlenek voltak. A biztonsági okok eddig rendre ellehetetlenítették a mentési kísérleteket.
A fentiek fényében tehát „kapát-kaszát eldobva” siettek a helyszínre a British Divers Marine Life Rescue (BDMLR) tagjai. Erőfeszítéseiknek pedig meg is lett az eredménye: sikerült eltávolítaniuk az állat nyakából a műanyaghulladékot. Ez egyébként egy festékes doboz gyűrűje volt.
„Apály volt, így könnyebben hozzá tudtunk férni az összes szükséges felszereléssel” – mesélte Dan Jarvis, a BDMLR területi koordinátora. A mentőcsapat Commuter sérüléseit nem látta olyan mélynek, mint várták. Ennek köszönhetően az állatot rögtön vissza is tudták engedni a tengerbe.
A műanyaghulladék állatjóléti probléma is
A műanyagról a többségnek a fenntarthatósági gondok jutnak az eszébe, az, hogy mennyire lassan bomlik le. Egészségügyi vonatkozásban leginkább a vizekben fellelhető mikroműanyagok problémaköre merül fel leggyakrabban és legáltalánosabban. Arra azonban csak ritkábban gondolunk – leginkább szívószállal az orrjáratukba szorult teknősök fotója kíséretében –, hogy a műanyaghulladék súlyos állatjóléti kérdés is.
Akadt már olyan bálna, akinek összesen hat kilogramm műanyagot szedtek ki a gyomrából, miután partra sodorta őt a víz. Többek között
- egy pár papucsot,
- 115 eldobható poharat,
- négy műanyag palackot,
- illetve 25 műanyag zacskót is lenyelt.
A Greenpeace Magyarország pedig 2018-ban számolt be Mogyoró, a teknős történetéről. „Mogyoró élete egy eldobott műanyag hatására változott meg végérvényesen. Az egyesült államokbeli Missouri folyóban élő állatka még bébikorában esett a hulladék fogságába. Ahogy növekedett, az évek alatt annak szorítása teljesen deformálta a teknős páncélját” – írta a környezetvédő szervezet.
Hogy egyéni szinten mit tehetünk azért, hogy az állatvilágban minél kevesebb ilyen jellegű problémát és szenvedést okozzon a műanyaghulladék, nem nagy talány. Természetesen minimalizálni kell a háztartásunkban, a mindennapjaink során felhasznált műanyag mennyiségét, pláne azét, amely a kukánkban végzi.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.