A H&M ígéretet tett arra vonatkozóan, hogy az állatvédelem és a fenntarthatóság jegyében nem fog a jövőben kasmírból készült ruhákat forgalmazni.
A világ második legnagyobb ruhakereskedője 2020 végére kivezeti a kasmírt a kínálatából. Ez a 2030-as célkitűzések egyike.
Ezenfelül a vállalat az általa használt pamut fenntarthatóságát is vizsgálni fogja, az ellátási láncát átláthatóbbá teszi és csak újrahasznosított vagy fenntartható anyagokat fog használni 2030-ra.
Mi a baj a kasmírral?
A vállalat kasmírra vonatkozó fogadalmát a PETA Ázsiában készült leleplező videója előzte meg. A felvételen állatok ellen elkövetett kegyetlenség volt látható a mongóliai és a kínai kasmírüzemekben. A felhasznált kasmír 90%-a ebből a két országból jön.
A videón egy remegő kecske volt látható, amelynek a szőrét egy dolgozó fémfésűvel tépi ki. Ezzel hatalmas fájdalmat okoz az állatnak. A PETA által meglátogatott létesítményben nem látták el a nyírás közben megsebesült állatokat, nyílt vérző sebekkel hagyták őket.
A mongol és a kínai mészárszékek dolgozóit is felvették, ahogy bántalmazták az állatokat. Néhány esetben kalapáccsal verték össze az állatok fejét.
„A kecskék az összes kínai és mongóliai farmon szenvedtek, amelyeket a munkatársaink meglátogattak”
– nyilatkozta a PETA.
Egy átlagos kecske 250 gramm szőrt termel egy évben. Egy kasmír kabát elkészítéséhez 6 kecske szükséges.
„Legjobban akkor tudsz segíteni ezeken az állatokon, ha visszautasítod ennek az iparágnak a támogatását. Soha többet ne vegyél kasmírból készült ruhát”
– javasolja a PETA.
Kasmír és a környezet
A kasmírnak meglehetősen nagy a környezeti terhelése. A kasmír előállítása talajeróziót és elsivatagosodást okoz.
Mongólia területének 90%-a ki van téve az elsivatagosodás veszélyének. Ez a világ eddig megfigyelt legsúlyosabb homokviharait okozza, illetve olyan kiterjedt levegőszennyezést, amely elérheti akár Észak-Amerikát is.
A PETA leleplező felvételei elérték, hogy a H&M átgondolja a kasmír ruhák további árusításának jövőjét. A vállalatnak nem ez az első lépése, amellyel a vegán irányzatnak szeretne imponálni.
Nemrég mutatta a kegyetlenségmentes selymet, és kezdett el ananász bőrből készült dzsekiket, bakancsokat és táskákat árulni. Egy online ruhakereskedő, az ASOS szintén kitiltott minden kasmír ruhát a kínálatából.
„Hagyjuk a kecskék szőrét ott, ahová tartozik: a kecskéken”
– nyilatkozták.
Budapesten jártam egyetemre és végeztem közgazdaságtan szakon. Már akkor is visszásnak tartottam a fogyasztói társadalom túlkapásait, és elkezdtem megoldás után kutatni, így találtam rá a veganizmusra. Azért kezdtem el írni, hogy másokkal is megosszam az állat- és környezetvédelem fontosságát.