Az étkezéssel kapcsolatos változtatás a harmadik legnépszerűbb környezettudatos újévi fogadalom volt a felmérés során megkérdezettek körében.
A The Vegan Society, a világ legrégebb óta létező vegán szervezete 2023 elején felmérést végzett a brit polgárok között annak érdekében, hogy kiderítse, mennyien hajlandóak környezettudatossági szempontok alapján változtatni mindennapi életükön.
A reprezentatív felmérésben részt vevő 2.000 megkérdezett közül 999 (~50%) nyilatkozott úgy, hogy van legalább egy olyan fogadalma, ami a bolygó érdekeit tartja szem előtt. A válaszadók 20%-a kizárólag olyan fogadalmakat tett, amelyek nem sorolhatók közvetlenül valamilyen zöld tematikába, míg 30%-uk semmilyen változást nem tervez.
A felmérés során a jelenleg nem vegán, de környezeti szempontú változást tervező válaszadókat megkérték, hogy egy listából válasszák ki, mely célokat tűzték ki maguk elé. A hús- és tejtermékek fogyasztásának csökkentése a harmadik legnépszerűbb válasz volt, ezt a nem vegán válaszadók 56%-a jelölte meg.
A legtöbb résztvevő által megjelölt környezettudatos változás az energiafelhasználás csökkentése volt (67%), míg második helyen az újrahasznosítás és újrafelhasználás általi alacsonyabb mértékű szeméttermelés állt (65%).
Egyéni szinten is érdemes tenni
Ezen kívül a válaszadók olyan célokat is megjelöltek, mint a repülések számának csökkentése, a vezetés mellett más alternatív utazási módok előnyben részesítése, különböző klímatudatos célok támogatása, vagy a politikai vezetőkkel való kommunikáció felerősítése.
A felmérésből kiderült az is, hogy a nem vegán válaszadók 28%-a tervez benevezni jövőre a 2024-es Veganuary-ra. A számok szerint a nemzetközi Veganuary és a magyar Veganuár is rekordszámú feliratkozóval zárt 2023-ban, 7%-uk pedig azt a fogadalmat tette, hogy az idei évtől kizárólag növényi módon fognak táplálkozni.
Az utóbbi csoportba leginkább a 18-25 évesek tartoznak, míg az ezredfordulós korosztály volt a legérdeklődőbb a vegán január kihívás kipróbálása iránt. A legidősebb korosztályba tartozó (58+) nem vegán válaszadóknál az állati eredetű élelmiszerek általános érvényű csökkentése volt a népszerű, étrendet érintő változás.
„Nagyon biztató, hogy ilyen sokan szeretnék kivenni részüket a bolygóért folytatott közdelemben azzal, hogy kevesebb állati eredetű ételt fogyasztanak. A Plate up for the Planet kampányunk [Tányérral a Bolygóért] azt a célt tűzte ki, hogy ennél is tovább menjen és segítsen az embereknek az egyik leghatékonyabb változás meghozatalában, hogy csökkenthessék a szénlábnyomukat” – mondta Hannah Coyne, a The Vegan Society kampánymenedzsere.
Magánemberként a legnagyobb jelentőségű klímatudatos lépés, ha kizárólag növényi alapú ételekre váltunk. Egy 2016-os oxfordi kutatás szerint, ha a vegánok által követett étkezési szokásokat globálisan alkalmaznánk, nagyjából 70%-kal csökkenthetnénk az üvegházhatású gázok kibocsátását.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.