Egy brit színtársulat az egyik népszerű, családbarát színházi előadásában a vegánokat gúnyolta ki. A különböző sztereotípiákat felemlegető zeneszám később iskolai csúfolódáshoz is vezetett. A kellemetlenséget okozó dalt a színház eltávolította az előadásból, így az többet már nem hallható a darabban.
Az Everyman Theater idei műsorán nagy népszerűségnek örvend a Mother Goose című előadás. A brit nyelvterületen a zenés, táncos, szórakoztató színházi előadások karácsonykor különösen népszerűek. Egy ilyen előadás űzött gúnyt a vegánokból a darab egyik betétdalával. A dal szövege szerint a vegán szóban lévő „g” betű a „gassy”-ra utal (gázokkal telt, puffadt, sokat szellentő). Az „a” betű pedig azt jelenti, hogy „anemic” (vérszegény) vagy „annoying” (idegesítő). A közönség soraiban ülő egyik kislány, aki történetesen vegán, nehezményezte a dalban hallhatóakat.
Miért gondolják azt a színészek, hogy ilyen gorombák lehetnek az olyan gyerekekkel, mint én, akik csak nem szeretnének ártani az állatoknak?
– kérdezte az előadást követően a kislány, az édesapja beszámolója szerint.
A kislány apja „olcsónak” nevezte a poénokat, és értetlenségét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy miért kell egy teljes dalt szentelni a vegánok kigúnyolására. A kislány elmondása szerint az előadást követően az diáktársai a dalt énekelve kezdték gúnyolni az iskolában.
A színházi előadás máris megváltozott
A kritikákat hallva a vezetőség úgy döntött, nem éneklik többet a darabban a vegánokat kifigurázó dalt.
Mi tiszteljük a közönségünket. A hihetetlenül tehetséges előadóink és a közönség közt meglévő kapcsolat adja minden előadás megismételhetetlen egyediségét és különlegességét.
– fejtették ki egy nyilatkozatban.
A dalban említett anémia (vérszegénység) legtöbbször vashiány következtében alakul ki, ami a világon a legelterjedtebb hiánybetegség. A bolygó lakosságának körülbelül egynegyedét érinti. A puffadás pedig – ami a vegán étrendre váltásnál létező probléma lehet – a megfelelő lépésekkel kezelhető.
Ezeknél az előadásoknál mindig nagyon vékony a határ a humor és a sértés között, és ez alól a Mother Goose sem kivétel. Az idegesítő, puffadt, vérszegény vegán sztereotípiája idejétmúlt és figyelmen kívül hagyja azokat az okokat, ami miatt egyre többen váltanak növényi étrendre
– mondja Issy Acosta, a Viva! állatvédő szervezet munkatársa.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.