A muhammara egy közel-keleti mártogatós paprikából és dióból. Leggyakrabban a mezze tál részeként, többféle mártogatóssal és pitával tálalják előételként.
Hozzávalók:
- 1 kg kápia vagy kaliforniai paprika
- ½ bögre (60 g) dió
- ¾ bögre (60 g) kenyérmorzsa
- 1 fej hagyma (négybe vágva)
- 3 gerezd fokhagyma
- 3 evőkanál extra szűz olívaolaj
- 2 evőkanál gránátalmamelasz*
- 1 evőkanál tahini (opcionális)
- 1½ teáskanál füstölt pirospaprika
- 1½ teáskanál őrölt római kömény
- 1 teáskanál só
- pár tekerés frissen őrölt bors
- ½ friss citrom leve
- egy marék friss menta vagy petrezselyem
* Ázsiai boltokban vagy nagyobb áruházak nemzetközi részlegén kapható, de helyettesítheted balzsamecetkrémmel.
Elkészítés:
- A sütőt melegítsd elő 200 ℃-ra.
- A paprikákat, a hagymát és a fokhagymagerezdeket (héjában) tedd egy sütőpapírral bélelt tepsibe és süsd 40 percen keresztül, amíg fekete foltok jelennek meg a paprika külsején.
- Miután elkészült, a fokhagymát és paprikát szabadítsd meg a héjától, utóbbit a magoktól is. A paprika esetében nagy segítségedre lehet egy lezárható nejlon tasak – ha ebben hűtöd ki meleg-langyosra a paprikát, a gőz hatására még könnyebb lesz lehúzni a héjukat. (Fontos, hogy ne forrón és ne is kihűlve próbáld meg lehúzni a héját.)
- Miközben a sütőben sülnek a zöldségek, egy serpenyőben közepes-alacsony lángon pirítsd meg a diót és egy külön serpenyőben a morzsát. Előbbit 2-3 percig, utóbbit gyakran keverve 4-5 percig pirítsd, amíg aranybarna nem lesz.
- Ha minden összetevőd készen áll, akkor halmozd a paprikát, a hagymát, a fokhagymát, a diót és a morzsát egy késes aprítóba, vagy a botmixer aljába.
- Add hozzá az olívaolajat, a gránátalmamelaszt (ehelyett használhatsz balzsamecetkrémet), a tahinit, és fűszerezd pirospaprikával, római köménnyel, majd sózd, borsozd.
- A végén tovább ízesítheted friss citrom levével és friss petrezselyemmel vagy mentával.
A legjobb frissen sütött pitával tálalva, de kenheted kenyérre vagy tésztaszósszá is alakíthatod.
Domján Csenge
Domján Csenge korábban biomérnök hallgató volt, jelenleg szociológiát tanul az ELTE-n. Már 7 éve vegán az állatokért és a környezetért. Célja, hogy tanulmányain keresztül a veganizmus tudományos aspektusait közérthetővé tegye és környezetvédelmi vonatkozásaiban segítsen eligazodni másoknak. Szívesen kísérletezik receptekkel, ezzel megmutatva a növényi alapú ételek sokszínűségét.