Magyarországon talán nem, de külföldön a vékony lekvárréteggel fedett pástétomoknak igen nagy hagyománya van.
A sörélesztőpehellyel bolondított sós, intenzív ízű diókrémhez rettentően jól illik a lekvár édes, selymes krémessége, ami friss, ropogós kenyérre kenve tökéletes előhangja az ünnepi lakomának.
Hozzávalók
Kb. 7-8 adaghoz
A pástétomhoz:
- 15 dkg dióbél
- 1 evőkanál olívaolaj
- 2 kövér vagy 3 közepes gerezd fokhagyma
- 1 közepes fej vöröshagyma (lehet mogyoróhagyma is)
- 3 evőkanál sörélesztőpehely
- 2 evőkanál szójaszósz
- 2 evőkanál citromlé
- 1 teáskanál miso paszta (elhagyható)
- 1 teáskanál füstölt paprika
- 1 teáskanál szárított majoranna (ízlés szerint lehet több is)
- 1 evőkanál étkezési keményítő
- só
A tálaláshoz:
- bármilyen savanykásabb lekvár (bogyós gyümölcsből a legjobb) vagy hagymalekvár
- bagett vagy kenyér
Elkészítés
- A hagymát kockázd fel és egy evőkanál olívaolajon, alacsony-közepes lángon pirítsd 7-8 percig. A fokhagymagerezdeket két-háromfelé vágva dobd hozzá (nem préseljük, mert nem akarjuk túlpirítani, épp csak enyhítünk kicsit az ízén), kicsit sózd meg, és alacsony lángon pirítsd további 2-3 percig.
- A hagymákat tedd a botmixer késes aprítójába (ha ilyened nincs, akkor egy tálba: a botmixer is tökéletes lesz hozzá). Add hozzá a majoranna, a citromlé és a misopaszta kivételével a pástétom összes hozzávalóját (ha a misopasztát kihagyod, akkor egy plusz löttyintésnyi szójaszószt érdemes hozzáadni), és kevés (kb. 80 ml) víz hozzáadagolásával aprítsd össze.
- Tedd vissza a masszát a serpenyőbe, és a tűzhelyen forrástól számítva 3-4 percig alacsony lángon főzd. Ha elzártad, add hozzá a majorannát, a citromlevet és a misopasztát. Mivel a szójaszósz és a misopaszta is elég sós, ezért a pástétomot csak kóstolás után sózd, amennyiben szükséges.
- A kész pástétomot kanalazd átlátszó üvegtálba vagy csatos üvegekbe, a tetejére pedig tegyél egy vékony réteg lekvárt. Friss vagy pirított bagettszeletekkel tálald.
Domján Flóra környezetgazdálkodás szakon szerzett diplomát 2021 januárjában. A legfontosabb értéknek az empátiát tartja, éppúgy az állatok és az élővilág iránt, mint az emberek felé. Hisz benne, hogy egyre többen rájövünk: a hús ára egy élet elvétele, és az élet szeretetének, az együttérzésnek, a közös társadalmi értékeinknek minden élőre ki kell terjednie. Ezt az üzenetet minél hitelesebben igyekszik képviselni az írásaiban, az aktivizmusban és a mindennapokban is.