Száznál is több ország közösségi médiás felhasználóit kérdezték az éghajlatváltozással kapcsolatban. A felmérés pontosabb képet fest a Facebook-felhasználók klímaváltozással kapcsolatos elképzeléseiről, véleményéről, vélekedéseiről. Megtudtuk, hogy a magyar emberek például nagyon tájékozottnak tartják magukat a kérdést illetően.
A Yale Program on Climate Change Communications a Metával együttműködve kutatta a közösségi média felhasználóinak klímaváltozáshoz fűződő viszonyát. Azért is fontos tudni, hogy az átlagos Facebook-felhasználó milyen kapcsolatban áll az éghajlatváltozással, mert a platformokon számos információ és dezinformáció is helyet kap. Tavaly a Climate Action Against Disinformation Coalition az egykori Twittert nevezte meg a legrosszabb platformnak ebből a szempontból. A Meta 2020-ban létrehozta a Climate Change Centert, hogy ezzel küzdjön az álhírek ellen, de nem túl sikeres a projekt. Ezért is fontos, hogy kiderüljön, mit gondolnak a felhasználók a klímaváltozásról, annak okairól és következményeiről.
A felmérésben 187 ország közel 140.000 felhasználóját kérdezték a témáról. Magyarországról 620-an vettek részt benne. A kérdések egy része az éghajlatváltozással kapcsolatos általános ismeretekre kérdezett rá. Másik részük a felhasználók személyes véleményére, elképzeléseikre, félelmeikre volt kíváncsi. Végül azt kérdezték a kutatók, ki mennyire tartja fontosnak a klímaváltozás elleni cselekvést. A felmérés augusztus 2. és szeptember 2. között zajlott.
A Facebook-felhasználók nagy része egyetért
Egyetértés van a megkérdezettek között abban, hogy az éghajlat egyre melegszik, ez pedig megváltoztatja a globális klímát. Arra a kérdésre, hogy mennyit tud a felhasználó a klímaváltozásról, a magyarok 85 százaléka felelte azt, hogy „sokat” vagy „valamennyit”. Ezzel csak a finnek előzik meg hazánkat a vélt ismeretek mértékének tekintetében. A magyar válaszadók 2 százaléka viszont soha nem is hallott a jelenségről a felmérés szerint. Azt pedig csak 44 százalékuk gondolja, hogy a folyamatért leginkább az ember tehető felelőssé. Abban viszont 67 százalékunk egyetért, hogy a jelenség komoly gondot fog okozni a jövő nemzedékeinek.
Abban is nagyjából egyetértés van az országok között, hogy a klímaváltozást kiemelt módon kéne kezelnie a politikának. A finneknél meglepő módon viszont csak 26 százalék tartja úgy, hogy „nagyon magas” prioritást kéne élvezni a témának a kormány munkájában. Annak ellenére, hogy a skandináviai ország állampolgárai tartják a legtájékozottabbnak magukat.
A tanulmány megjegyzi, hogy mivel a felmérés a Facebookon keresztül zajlott, az alacsony jövedelműek és az olvasási nehézségekkel küzdők alulreprezentáltak az eredményekben.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.