Börtönbüntetést kapott a török állatvédelmi egyesület vezetője kakasviadalok szervezéséért. A helyi aktivisták az állatkínzásokra vonatkozó, 2021-ben elfogadott jogszabályok szigorítását követelik.
A török rendőrség januárban egy bejelentés alapján razziázott Isztambul tartomány Sancaktepe nevű körzetében, egy garázsnál. Állatviadalra utaló jeleket találtak: egy elkerített részt, körülötte ülőhelyekkel, tollakkal, vérnyomokkal és alkoholos üvegekkel. A bejelentés alapján éppen erre számítottak: pontosabban kakasviadalra utaló jelekre.
Ennek önmagában túl nagy hírértéke nem lenne még manapság sem, annak azonban, hogy mindezért ki a felelős, annál inkább. A garázs tulajdonosa ugyanis Ufuk Inanc, az Isztambuli Állat-, Környezet- és Természetvédelmi Egyesület vezetője.
Börtönbüntetés lett a vége
Az állatvédelmi szervezet fejeként állatjóléti törekvéseket hirdető Ufuk Inanc tagadta, hogy fű alatt kakasviadalok zajlottak volna a garázsában, azt állította, egyesületi célokra használták azt.
A szervezet elnökeként nem is engednék ilyesmit, teljesen szembemenne ez azokkal a célokkal, amelyek miatt létrejött az egyesületünk
– mondta.
Egy másik gyanúsított azt nyilatkozta, a helyszínen ketrecekben lévő kakasokat árverésre bocsátották, és még csak nem is sérültek meg.
A nyomozók azonban nem erre jutottak. Ufuk Inancot három év börtönbüntetésre ítélték, amiért helyet és lehetőséget biztosított a szerencsejátékra. Három másik gyanúsított pedig az állatvédelmi törvény megsértése miatt legfeljebb két év börtönbüntetésre számíthat.
Az is a szervezet ellen szólt, hogy egy nyugat-törökországi városban, Manisában lévő kirendeltségüknél is ugyanennek a bűncselekménynek a vádja merült fel. Abban az esetben azonban sokkal egyértelműbb volt a helyzet: 21 sérült, szakértők szerint egyértelműen harcra kiképzett kakast is találtak a nyomozók.
Vannak még hiányosságok
A török parlament 2021-ben szavazott meg egy törvényt, amely alapján állatkínzás miatt hat hónaptól négy évig terjedő börtönbüntetés szabható ki.
Korábban a török törvénykezés mindössze árucikkekként utalt az állatokra, akik így nem rendelkeztek jogokkal az országban. A kóbor állatok megkínzását vagy megölését „árucikkek megkárosítása” címszóval büntethették, és csak csekély pénzbírsággal.
Ehhez képest tehát jelentős előrelépésnek tekinthető a 2021-ben bevezetett újítás. Állatjogi aktivisták azonban több alkalommal is rámutattak, hogy a jogszabály nem tekinthető hatékonynak. Arra hívták fel a török törvényhozók figyelmét, hogy a bírók rendszerint két évnél rövidebb büntetést szabnak ki. Az állatkínzók ennek köszönhetően pedig a legtöbb esetben elkerülhetik azt, hogy ténylegesen börtönbe kelljen vonulniuk.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.