Irán vezetése nem részletezte, milyen fajú állatok kaptak helyet a most végrehajtott kísérletben. Az állatokkal végzett űrrepülési kísérlet célja, hogy megteremtse az emberi küldetésekhez szükséges tudományos alapot. De nem ez az első alkalom, hogy Irán állatot küldd az űrbe. A gyakorlat az USA és az egykori Szovjetunió között folyó űrversenyig vezethető vissza.
Az IRNA, az iráni állami hírügynökség idézte az ország telekommunikációs miniszterét, Isa Zarepour-t, aki elmondta, hogy 130 kilométeres magasságban Föld körüli pályára állítottak egy űrkapszulát. A féltonnás kapszula élő állatokat is hordozott, de hogy mennyit, vagy milyen fajú állatokról van szó, arról nem közöltek bővebb információkat. Az állatkísérlet célja, hogy az elkövetkezendő években embert is küldhessenek a világűrbe. A kilövést az állami TV-csatorna élőben közvetítette.
Az ország időről időre végrehajt sikeres kilövéseket, műholdfelbocsátásokat, melyeket sokan aggodalommal figyelnek. Ennek oka, hogy a használt technológia könnyedén alkalmazható nagy hatótávolságú rakéták kifejlesztésére is. Irán viszont hangsúlyozza, hogy a műholdprogram kizárólag tudományos célokat és lakossági alkalmazásokat szolgál.
Az ország – más nemzetekhez hasonlóan – több állatos kilövést is elvégzett. 2010-ben egy patkányt, egy teknőst és kukacokat küldtek fel, 2011-ben egy majom volt az áldozat, de ez a kilövés nem járt sikerrel. 2013-ban viszont két majmos kilövést is végrehajtottak, de sokakban kétségek fogalmazódtak meg az első kilövés sikerességéről, hiszen a visszaérkezés után készült képeken másik majom látható, mint a fellövés előttieken.
Irán csak egy a sok közül
A leghíresebb állat, aki valaha az űrben járt, Lajka, egy hároméves keverék szuka volt. Lajka visszatérése sohasem volt szempont, eredetileg is csak az „odaútra” tervezték felküldeni. A kiképzője később bevallotta, hogy a fellövést megelőző éjszakára hazavitte a kutyát, hogy legyen még egy utolsó kellemes estéje a Földön, hiszen biztos volt, hogy az űrrepülést nem éli túl. Lajka volt az első élőlény, aki 1957-ben Föld körüli pályára állt. A szovjet propaganda híreszteléseivel ellentétben Lajka a pályára állást követő pár órán belül elpusztult túlhevülés következtében.
Az első űrbe fellőtt állatok viszont nem emlősök, hanem rovarok, egészen pontosan ecetmuslicák voltak 1947-ben. A tudósok a legyeken a sugárzás DNS-re gyakorolt hatását tesztelték. A legyek azon ritka állatok közé tartoztak, akik épségben visszatértek a Földre. A biológiai kutatásokban előszeretettel alkalmazott ecetmuslicák közül több ezer jelenleg is az ISS-en tartózkodik, ahol külön laboratóriumot rendeztek be a velük történő kutatásokra.
Az űrbe fellőtt állatok közt van továbbá béka, macska, majmok – köztük egy csimpánz – is, legutóbb pedig egy denevér utazott az űrbe egy hordozórakétán, bár a többiekkel ellentétben ő ezt nem kényszerből, hanem valószínűleg véletlenül tette.
Akit érdekel, hogy milyen állatkísérletek előzték meg az emberes űrrepüléseket, azoknak Joe Scott ismeretterjesztő videóját ajánljuk. Arra viszont mindenkit előre figyelmeztetünk – és ezt ő is megemlíti a videóban –, hogy ez nem kellemes téma. A legtöbb tesztalany vagy a tesztek során, vagy azt követően életét vesztette, és csak nagyon ritka esetben élték túl a megpróbáltatásokat.
(Time)
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.