A növényi „Weganool” 100%-ban fenntartható, kegyetlenségektől mentes, és a minősége felveszi a versenyt a legkiválóbb kasmírral.
Indiában megkezdték a Calotropis nevű növényből gyártani a gyapjú vegán alternatíváját. Ez az Ázsiában és Észak-Afrikában őshonos növény vadon terem, nem igényel öntözést, speciális gondoskodást és növényvédő szereket sem.
Gowri Shankar, az indiai divatcég tulajdonos, a Faborg megalapítója elmondta: szöget ütött a fejébe, hogy vajon hogyan lehetne textilt készíteni a Calotrpois növényből, miután megfigyelte, hogy 10-15 mézmadár kering a növények körül, és a rostját fészekanyagként használják.
„Elkezdtem gondolkodni rajta, mi lenne, ha ezt a természetes rostanyagot textillé alakítanánk”
– nyilatkozta a The Better India-nak.
Addig dolgozott az ötleten, míg sikerült előállítani a vegán kasmírt, 30% Calotropis és 70% természetes pamut felhasználásával.
A vegán kasmír
A feltaláló szerint ennek a növényi textilnek a lágysága és fénye a szövetet puhává, bársonyossá és elegánssá varázsolja. A súlya igen könnyű, és jól tartja a meleget.
Ráadásul, mivel a növény vadon nő és a textil előállítása kézi munkát igényel, az előállítás költséghatékony, fenntartható, és a vidék lakóinak megélhetést is kínál.
Mivel a rostot a növény gubójából és szárából kell kinyerni, ez hátrahagyott anyagokat is jelent, Shankar hozzátette, hogy ezeket a növényi maradványokat koncentrálva természetes fertőtlenítőszerként alkalmazzák, így visszaforgatva a talajba, megvédik a növényt a gombáktól és baktériumoktól.
A cége bio fertőtlenítőket és növényvédő szereket is forgalmaz, Arka márkanéven, hogy ezzel is segítse a farmereket a kemikália-mentes növényvédelemben.
Néhány cég szintén elkezdte kutatni a növényi megoldásokat, mint például a német gyerekruha-cég, az Infantium Victoria.
Shankar az interjúban azt is elmondta, hogy nyitott az együttműködésre más, haladó szellemű cégekkel.
„India minden 100 kilométerén szeretnék egy-egy gyártócéget létesíteni, ahol ez a növény megterem. Bízom benne, hogy olyan gyártási modellt alakítunk ki, melynek során a farmerek önellátók lesznek. Ebben a hálózatépítésben szeretném, ha a farmerek felismernék a növényben rejlő lehetőségeket, és így a bevételük is növekedne”
– mondta a Better India-nak adott interjúban.
Évek óta követem a vegán életmódot. A könyveimmel egy kis iránytűt szeretnék adni az embereknek, hogyan találják meg az útjukat a világban. A gyógyítással pedig szeretnék testi-lelki egészséget adni, személyre szabott módszerekkel. Hiszek abban, hogy minden élet egyformán értékes, és mindenkiben ott rejlik az együttérzés.