Átléptünk decemberbe, ezzel elértünk a karácsonyi várakozás valódi időszakához. Advent második vasárnapján ünnepi menüsorunk második receptjét hoztuk el nektek: az előétel után most levest fogunk készíteni, méghozzá isteni, elronthatatlan francia hagymalevest.
Ez a cikk Csenge és Flóra karácsonyváró menüjének második része. A sorozat többi receptjéért kattints ide, a házigazdák bemutatkozását pedig itt olvashatod el.
Az energiaspórolás koronázatlan királya: francia hagymaleves
A karácsonyi menü összeállításánál hajlamosak vagyunk túlvállalni magunkat (18 órányi konyhában robotolás és társai… ismerős még valakinek?), ezért ilyenkor jól jön, ha előrelátóan egyszerűbb, gyorsabb fogásokat is beiktatunk a menüsorba.
Ebben a szellemben készült el a menüsor előétele is, a tarte soleil, azaz nappite, amit akár előző nap is el lehet készíteni, így másnap már csak be kell tenni a sütőbe. Ez a leves pedig, mivel nem igényli a folyamatos tűzhely mellett álldogálást, szintén olyan étel, amivel párhuzamosan a többi fogáson is ügyködhetsz.
Ráadásul egy olyan karácsonyi vacsorakor, amikor pont minden bejgli kireped, a töltött káposztát pedig a nagy rohanásban senkinek nem jut eszébe megsózni, igazi mentőöv egy isteni, elronthatatlan leves… de ezt persze csak tapasztalatból hallottuk.
Milyen összetevőket válassz? Számít, milyen hagymából készül?
A hagymaleves annál izgalmasabb, minél többféle hagymát használsz. Mi vöröshagymát, mogyoróhagymát, póréhagymát és fokhagymát használtunk, de mehet bele újhagyma, lilahagyma, sonkahagyma és fehérhagyma is.
Az eredeti változat vajjal készül, mint a francia konyhában a legtöbb étel. Mi olívaolajat használtunk, ami tökéletesen passzol a leves ízvilágához, de használhatsz jó minőségű, 80%-os zsírtartalmú vegán vajat is, a 40-60%-os zsírtartalmú margarint azonban nem ajánljuk, akkor már jobb választás a sima napraforgóolaj.
A vegán francia hagymaleves elkészítése ezen kívül szinte ugyanaz, mint a hagyományosé: a hagymát lassú tűzön főzzük és hagyjuk megkaramellizálódni, adunk hozzá kevés fehérbort, felöntjük alaplével, majd vegán sajtos pirítóssal tálaljuk.
Hozzávalók
6-8 személyre
A leveshez:
♡ 2 kg hagyma, lehetőleg legalább kétféle*
♡ 3 kövér gerezd fokhagyma
♡ 1,5 dl száraz fehérbor
♡ 6 evőkanál olívaolaj
♡ 2 liter zöldségalaplé (2 liter víz + 2 zöldségleveskocka)
♡ 3 babérlevél
♡ 1 csapott teáskanál szárított kakukkfű
♡ frissen őrölt bors
♡ 1 csapott evőkanál cukor
♡ só
A tetejére:
♡ 12-16 szelet bagett (fejenként 2)
♡ vegán vaj vagy olívaolaj
♡ olvadós vegán sajt**
* Mi vöröshagymát, mogyoróhagymát és póréhagymát használtunk, de mehet bele lilahagyma, sonkahagyma, fehérhagyma vagy újhagyma is. Minél többféléből készül, annál komplexebb, ízletesebb lesz a végeredmény. Érdemes az erősebb ízű hagymákból, tehát vörös-, mogyoró-, lila-, fehér- és sonkahagymából használni a legtöbbet, póréhagymából és újhagymából pedig csak pár szálat.
**Nem mindegyik olvad jól, de a cheddar, mozzarella jellegű vegán tömbsajtok általában igen. Van, amelyiknek a csomagolására rá van írva, hogy “olvasztható”, vagy “meltable”, érdemes ilyet választani, ha van rá lehetőséged.
Elkészítés
- A hagymákat pucold meg és darabold fel tetszőlegesen. Általában félkarikákra szokták, így lesz igazán gusztusos, de ha máshogy szeretnéd, természetesen bárhogy ugyanolyan finom lesz. Ha póréhagymát vagy újhagymát használsz, érdemes rézsútosan vágni. A fokhagymát gyaluld vékony szeletekre vagy aprítsd fel.
- Egy nagy, széles lábasban négy evőkanál olívaolajon kezdd el nagyon alacsony lángon pirítani a hagymát (a fokhagyma nélkül). Ne kevergesd folyamatosan, hagyd kicsit lesülni, barnulni. Kb. kétpercenként keverj rajta párat.
- Egy csapott evőkanál cukrot, egy csapott teáskanál sót és a maradék két evőkanál olajat akkor add hozzá, amikor már enyhén világosbarna színű a hagyma (kb. 15-20 perc). Vedd fel a lángot közepesen alacsonyra és folytasd a karamellizálást, amíg a hagymád aranybarna nem lesz (még kb. 20 perc). Továbbra is csak kétpercenként keverd meg, de ha úgy látod, túl gyorsan barnul, kevergesd sűrűbben és/vagy vedd lejjebb a lángot.
- Ezután add hozzá a fokhagymát és jó pár tekerés frissen őrölt borsot. További 10 perc után adj hozzá három babérlevelet és egy teáskanál szárított kakukkfüvet.
- Kb. két perccel a fűszerek után löttyints hozzá másfél dl száraz fehérbort és vedd fel a lángot közepesre. Ha nagyjából elpárolgott (kb. öt perc), öntsd fel két liter zöldségalaplével (2 liter víz + 2 db zöldségleves kocka), vedd fel a lángot magasra, ha felforrt, vedd vissza közepesen alacsonyra, és félig fedő alatt (a gőzt oldalt egy kicsit kiengedve) főzd kb. 20 percig.
- Miközben a leves fő, készítsd elő a bagettet: ehhez először rézsútosan (ferdén) szeleteld fel a bagettet 12-16 szeletre (fejenként két szelet jusson), kend meg őket jó minőségű vegán vajjal vagy mártsd egy tányérra kiöntött olívaolajba, és a legkisebb lyukú reszelőn reszelj rá növényi sajtot. Ne túl vékonyan kend meg a kenyereket, a növényi sajt ugyanis kényes a sütési körülményekre, nem mindig szeret megolvadni, de a megfelelő mennyiségű zsiradék segít ezen a problémán.
- A pirítóst csak tálalás előtt süsd meg, hogy meleg maradjon. A sütőt 170 fokra melegítsd elő, a kenyereket helyezd egy tepsire, és egy kis hőálló tálban tegyél melléjük vizet. Ez a zsiradékon kívül a másik trükkünk: gőzt képezünk, amitől jobban megolvad a sajt. A bagett szeleteket a tállal együtt fedd le alufóliával, és süsd 10-15 percig úgy, hogy az utolsó két percben óvatosan leveszed róla az alufóliát.
- A francia hagymalevest klasszikusan sajtos pirítóssal a tetején tálalják, de mellé is kínálhatod.
Elkészítetted? Oszd meg az alkotásod a 20.000 fős Veganuár közösséggel.
Csenge és Flóra karácsonyváró menüjének harmadik része december 11-én érkezik. Olvasd el a korábbi részeket itt.
Domján Flóra környezetgazdálkodás szakon szerzett diplomát 2021 januárjában. A legfontosabb értéknek az empátiát tartja, éppúgy az állatok és az élővilág iránt, mint az emberek felé. Hisz benne, hogy egyre többen rájövünk: a hús ára egy élet elvétele, és az élet szeretetének, az együttérzésnek, a közös társadalmi értékeinknek minden élőre ki kell terjednie. Ezt az üzenetet minél hitelesebben igyekszik képviselni az írásaiban, az aktivizmusban és a mindennapokban is.
Domján Csenge korábban biomérnök hallgató volt, jelenleg szociológiát tanul az ELTE-n. Már 7 éve vegán az állatokért és a környezetért. Célja, hogy tanulmányain keresztül a veganizmus tudományos aspektusait közérthetővé tegye és környezetvédelmi vonatkozásaiban segítsen eligazodni másoknak. Szívesen kísérletezik receptekkel, ezzel megmutatva a növényi alapú ételek sokszínűségét.