A döntés történelminek számít, hiszen komoly előrelépést jelent az állatvédők szerint, akik még 2017-ben tettek jogi lépéseket az élő szarvasmarhák exportjának betiltása érdekében. Ám a bírói döntés gyakorlati alkalmazásához szükségesek még bizonyos lépések.
Brazília a világ ötödik legnagyobb élő szarvasmarha exportőre. Tavaly körülbelül 150.000 marhát exportált az ország az USDA (az USA mezőgazdasági minisztériuma) szerint. Partnerei elsősorban Irak, Jordánia, Egyiptom, Törökország és Szaúd-Arábia.
Az élő szarvasmarhák exportja 2021-ben 69 százalékkal csökkent, elsősorban a kevesebb számú marha és a magasabb árak miatt, de egy múlt hónapban hozott bírói döntés akár teljesen meg is szüntetheti az élő szarvasmarhák kivitelét.
Április 25-én Djalma Gomes bíró állatvédelmi aggályokra hivatkozva azt az ítéletet hozta, hogy az ország minden kikötőjéből azonnali hatállyal fel kell függeszteni az élő marhák exportját. A döntés egy 2017-ben indított bírósági eljárás legújabb fejleménye, amelyet a National Forum for the Protection and Defense of Animals (NFPDA – Nemzeti Fórum az Állatok Védelmére) – egy brazíliai civil állatvédő szervezet – indított az élő szarvasmarhák exportjának betiltásáért.
Az állatok nem tárgyak. Ők öntudattal rendelkező élőlények, vagyis olyan egyéniségek, akik éreznek éhséget, szomjúságot, fájdalmat, hideget, rettegést, félelmet
– indokolta a döntését a bíró.
Az állatvédők, akik az élő állatok szállítását a rabszolga-kereskedelemhez hasonlították, történelmiként értékelik a lépést.
Nem csak egy bíró döntésén múlik a szarvasmarhák szállítása
Habár joggal örülnek az állatvédők, a boldogságot kicsit beárnyékolja, hogy 2018-ban már született hasonló döntés az ügyben, ennek ellenére semmi sem változott a kivitelt illetően. A szarvasmarhaexportban érdekelt piaci szereplők most sem számítanak különösebb változásokra.
A Beef Central szerint ahhoz, hogy ténylegesen beszüntessék az élő marhák exportját, egy magasabb bírói szinten is jóvá kell hagyni a döntést. Ott viszont olyan erős az iparágban érdekeltek lobbitevékenysége, hogy elkaszálhatják a tiltás bevezetését.
A Countrymen riportja alapján egy háromlépcsős eljárásról van szó, amely folyamat végén életbe léphet az élő állatok kivitelének tényleges tiltása. De a döntés ellenére a kereskedelem zavartalanul folyik tovább – bár az Agriland szóhasználata alapján az exportot felfüggesztették.
A döntés ellen a brazil kormány fellebbezhet, de Carlos Favaro, az ország mezőgazdasági minisztere úgy nyilatkozott a Reutersnek, hogy a kormány lépésével kapcsolatban még nincsenek határozott elképzelések.
A politikus emellett úgy fogalmazott, hogy az ország által biztosított szállítási körülmények teljesen megfelelők ahhoz, hogy az élő marhák exportja tovább folytatódhasson.
A brazíliai döntés nem sokkal az előtt született, hogy Új-Zélandon április 30-ával lejárt az élő állatok szállítására vonatkozó tiltás két esztendős türelmi ideje, vagyis ez év májusától az országban ténylegesen megszűnt az élő állatok tengeren történő szállítása.
Az utolsó szállítmány – 5600 marha Kínába – a múlt héten hagyta el Napier kikötőjét.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.