A Compassion in World Farming szervezet által megrendelt közvéleménykutatás egyértelmű képet fest a nagyipari állattartás általános megítéléséről.
A YouGov, egy nemzetközi online adatelemző cég a Compassion in World Farming (CiWF) által megrendelt kutatásban 13 ország (Egyesült Királyság, Franciaország, Olaszország, Hollandia, Lengyelország, Spanyolország, Csehország, Dél-Afrika, Egyiptom, India, Új-Zéland, Brazília, Egyesült Államok) összesen 14.552 polgárát kérdezte.
Az internetes közvéleménykutatás keretében a nagyipari állattartásról alkotott véleményükről, valamint az állattartásnak tulajdonított kibocsátással kapcsolatos ismereteikről gyűjtöttek információkat. Az adatgyűjtés 2022. október 6. és 19. között zajlott.
A kutatás megrendelésének apropója, hogy a CiWF az idei COP27 rendezvényre időzítette End of the Line for Factory Farming (A nagyipari állattartásnak itt a vége) kampányát, amelyben számos nonprofit szervezet és híresség is mögéjük állt. Egyikük Brian Cox színész, a nagy sikerű Succession sztárja, de a támogatók névsorát erősíti Jane Goodall tudós is.
A klímaváltozás legyőzése a jelenkor egyik legnagyobb kihívása, de hogy megállítsuk a folyamatot, a probléma gyökereit kell célba vennünk, melyek közül egyik a nagyüzemi állattartás. Az állatoknak okozott szenvedésen túl az intenzív mezőgazdaság az egész bolygó jövőjét fenyegeti
– fejtette ki véleményét a színész, aki CiWF petíciójának aláírásával támogatta a kezdeményezést.
A kampány keretében Párizsban, Londonban és New Yorkban is infografikákkal ellátott biciklik tűntek fel, amelyek a nagyipari állattartás klímaváltozást előidéző hatásával kapcsolatban osztottak meg fontos információkat. Mint ahogy a kutatásból kiderült, a 14.552 résztvevőből csupán 7.389 megkérdezett tudta, hogy az állattartáshoz köthető kibocsátás mértéke nagyobb, mint a teljes közlekedési szektoré, tehát egyértelműen szükség van a lakosság további tájékoztatására.
Mi volt az emberek általános véleménye?
Az online kutatás három kijelentéssel kapcsolatban volt kíváncsi a résztvevők véleményére. Ezekből kiderült, hogy az összes megkérdezett 69%-a gondolja úgy, hogy a nagyipari állattartók a profitot az állatok jóléte elé helyezik, 62%-uk egyetért azzal, hogy a személyes egészségnél is jobban érdekli őket a pénz, és 63%-ban egyetértenek azzal a kijelentéssel, hogy a környezeti szempontok is kevésbé fontosak nekik, mint az anyagi nyereségük.
A legtöbben (81%) az Egyesült Királyságban és Franciaországban voltak azon a véleményen, hogy az állattartó cégek számára a nyereség sokkal fontosabb annál, hogy megfelelő körülményeket biztosítsanak az állatoknak. Az állatipar ilyen általános negatív megítélése szinkronban van azzal, hogy a húsevők többsége bűntudatot érez, amikor állatokat fogyaszt.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.