Két állatvédő szervezet szerint sem etikus, hogy pinkre festett birkák egy suffolki fesztivál központi alakjai évről évre. A szervezők azzal védekeznek, a vízbázisú festék nem ártalmas az állatok egészségére.
Idén 40 ezer embert vártak a szervezők a július 20-a és 23-a között megrendezett suffolki Latitude Fesztiválra; előadóként pedig George Ezrát, Paolo Nutinit és a Pulpot.
Ismét magukra haragították azonban az állatvédőket, miután nem akarnak véget vetni a fesztivál egyik sajátos tradíciójának. Idén is megjelentek Suffolkban a rózsaszínre festett birkák.
Ezek az állatok évek óta a fesztivál ikonikus alakjainak számítanak, a fesztiválozók előszeretettek szelfiznek velük, posztolnak róluk a közösségi médiában. Egyre többekben merül fel ugyanakkor, hogy nem helyes puszta kellékekként kezelni és befesteni a birkákat.
If you've found some pink sheep, you've made it to the right festival! ????????☀️???? pic.twitter.com/pbqTos44gE
— Latitude Festival (@LatitudeFest) March 2, 2019
A védelmükben idén két állatvédelmi szervezet, a PETA és az RSCPA (Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals) is felszólalt, kegyetlennek nevezve a szokást.
Szeretnénk, ha az állatokat kedvesen és tisztelettel kezelnék, mindenkit lebeszélnénk róla, hogy állatokat fessen be látványosság céljából
– mondta az RSPCA szóvivője.
A fesztivál szervezői honlapjukon publikált közleményükben hangsúlyozták, a birkák gyapjára használt vízbázisú, természetes színezéknek semmiféle káros hatása nincs az állatok egészségére. Szerintük ezek a jószágok ráadásul már megszokták, hogy a festés a szokásos tanyasi életük része. A gazdák pedig naponta ellenőrzik, minden rendben van-e a birkáikkal.
Az állatvédők szerint azonban még ha maga a festék nem is jelent közvetlen veszélyt a juhok egészségére, az, hogy ilyen természetellenes és potenciálisan stresszes élménynek teszik ki őket, etikai kérdéseket vet fel. Az ügyben elindított petíciót már közel háromezren aláírták.
Már korábban is figyelmeztették a fesztivál szervezőit
A PETA és az RSPCA már 2019-ben is jelezte a suffolki fesztivál szervezőinek, hogy a birkák rózsaszínre festése némileg problémás hagyomány állatvédelmi szempontból. A 2020-as járványidőszakban elmaradt ugyan a rendezvény, de 2021-ben mindent bevetve tértek vissza az Egyesült Királyság nyári programarzenáljába – bevetették persze újra a rózsaszín birkákat is.
Tavaly aztán állatvédelmi szempontból ígéretes dolog történt. A színezett gyapjú tradíciójától ugyan nem váltak meg, de a nagy hőségre való tekintettel az állatokat beterelték az erre a célra épített menedék alá. A fesztiválozók addig nem tudtak fotózkodni a birkákkal, amíg azok hűsöltek, az egészségük szempontjából azonban ezt a megoldást látták jobbnak.
Idén aztán a fél világ Barbie-lázban ég, még az Österreichische Bundesbahnen (ÖBB) osztrák állami vasúttársaság is rózsaszínre festett Barbie Railjetet indított útnak. Nem meglepő tehát, hogy nem most szakított pink hagyományával a Latitude Fesztivál. De hátha majd jövőre!

Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, majd gazdasági újságíróként dolgozott. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon. Nem sokkal azt követően pedig, hogy vegán lett, megjelent benne az igény, hogy a munkája is tükrözze az életmódját. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.