Dél-Koreában illegálissá válik a kutyahús értékesítése és a kutyák levágása. A tilalom 2027-ben lép hatályba, a fogyasztásra azonban nem vonatkozik. A társadalom jelentős része azonban nem is vágyik már ilyen gasztronómiai „élményekre”.
Illegálissá válik Dél-Koreában a kutyák levágása és húsuk értékesítése, a parlamenti képviselők támogatták az erre vonatkozó törvényjavaslatot – írja a BBC. Az új jogszabály 2027-ben lép életbe.
A kutyahúst kínáló étteremtulajdonosoknak tehát három évük van arra, hogy kitalálják, merre tovább, mivel foglalkozzanak a továbbiakban. A kormányzati statisztikák szerint Dél-Koreában tavaly még mintegy 1600 ilyen étterem, 34 vágóhíd, 219 forgalmazó cég és 1150 kutyafarm működött. Ezeknek most be kell nyújtaniuk a helyi hatóságoknak egy tervet a vállalkozásuk fokozatos megszüntetésére.
A kormány azt ígérte, teljes mértékben támogatja a kutyahústermelőket, henteseket és étteremtulajdonosokat. Egyelőre nem hoztak nyilvánosságra konkrétumokat azzal kapcsolatban, pontosan miben is merül majd ki ez a segítség. Korábban mindenesetre pénzügyi támogatás biztosításáról is szó volt.
A többség már nem kér a kutyahúsból
Az új törvény a kutyahús-kereskedelemre összpontosít. A kutyák levágásáért akár három év börtönbüntetéssel is járhat majd. Azokat pedig, akiket kutyák húscélú tenyésztésében vagy kutyahús értékesítésében találnak bűnösnek, legfeljebb két év börtönbüntetéssel sújthatják. A kutyahús fogyasztása mindeközben nem válik illegálissá az ázsiai országban.
A közvélemény-kutatási adatok azonban azt mutatják, a kutyahús iránti kereslet már jócskán visszaesett az elmúlt évek során Dél-Koreában. A Gallup Korea 2022-es felmérése szerint a megkérdezettek 64 százalék ellenzi a kutyahús fogyasztását. A nyilatkozók mindössze 8 százaléka evett kutyahúst az elmúlt egy évben, szemben a 2015-ben regisztrált 27 százalékkal.
A dél-koreai társadalmon belül elsősorban a fiatalabb generációk képviselik azt az álláspontot, hogy a kutyaevés felett eljárt már az idő. Ez persze nem rendhagyó tendencia, egy felmérés szerint Izlandon is a bálnavadászatot elsősorban az idősebb emberek támogatják.
„A középkor óta ezt esszük. Miért akadályozzák meg, hogy a hagyományos ételünket fogyasszuk? Ha betiltják a kutyahúst, akkor a marhahúst is be kellene” – kesergett a 86 éves Kim Seon-ho egy szöuli kutyahúsétteremben falatozva.
A Humane Society állatvédelmi szervezet koreai részlegének ügyvezető igazgatója azonban értelemszerűen egész más nézőpontból szemléli a döntést.
A szívem megszakad a kutyák millióiért, akik számára ez a változás túl későn jött. Örömmel tölt azonban el, hogy Dél-Korea most lezárhatja történelmünk e szerencsétlen fejezetét, és egy kutyabarát jövő elé nézhet
– mondta Jung Ah Chae.
A kutyahús betiltásának ügyén sokat lendített Dél-Koreában, hogy Jun Szogjol, aki 2022 májusa óta tölti be az elnöki tisztséget, nagy állatbarát. Több kutyát és macskát is örökbe fogadtak már feleségével, aki szintén sokat bírálta már nyilvánosan is a kutyahúsra felépülő iparágat.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.