A válások, szakítások esetén az első kérdések között merül fel, van-e közös gyerek. Ritkábban foglalkoznak azzal, hogy a közös háziállat is szenvedhet a veszteségtől. Márpedig a szakértő szerint is érzékenyen érintheti a változás a kutyákat, macskákat és más – addig – közösen nevelt kedvenceket is.
Amikor véget ér egy párkapcsolat – legyen az házasság vagy együttélés –, a sajnálkozó, okokat firtató kérdések után szinte azonnal érkezik a kérdés, mi lesz így a közös gyerekkel. Hivatalos körülmények, tehát válás esetén a gyerek sorsát bírósági szinten rendezik. Kevesebb szó esik azonban arról, mi történik a szakítás után a közösen nevelt háziállatokkal.
Az esetek túlnyomó részében két szempont mentén dől el, a pár melyik tagja gondozza tovább az állatot:
- a praktikum, azaz hogy ki tud jobb lakhatási körülményeket biztosítani neki,
- valamint az érzelmi szempont is fontos lehet; ha az egyik gazdájával szorosabb a kötelék, általában vele marad a kis kedvenc.
A szakértő szerint azonban a gyakorlatias kérdéseken túl nem árt tisztában lenni azzal, hogy ilyenkor a kutyák, macskák vagy bármely más társállatok is egyfajta gyászt tapasztalhatnak.
Stresszt és szorongást élhetnek át a hirtelen változások miatt. Ha az állat a pár mindkét tagjához kötődött, hiányolhatja egyikük jelenlétét, és a szeparációs szorongás jeleit mutathatja. Lehet, hogy zárkózottabbá válik, stresszesebb lesz, például sokat ugat, rombolni kezd, szobatisztasági problémák jelentkeznek vagy megváltoznak az étkezési és alvási szokásai
– nyilatkozta a Prove-nak Kubinyi Enikő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem etológusa.
Hozzátette: „A negatív hatások csökkentése miatt fontos, hogy a gazda, akinél a kis kedvenc maradt, sok figyelmet biztosítson, alakítson ki megbízható napirendet, amire támaszkodni lehet. Persze a problémák átmenetiek, az állatok, akárcsak az emberek, rugalmasak, és idővel alkalmazkodnak a változásokhoz.”
Háziállat esetében is működhet a közös felügyelet
Vannak persze olyan gazdik is, akik a saját fájdalmukon túl azt is meglátják, ha a kedvencük szenved a másik „szülő” hiányától. Erről számolt be egy olvasónk, Csabi is.
Hét évig éltünk együtt a volt párommal, együtt mentünk el az Illatos útra a kutyánkért, Malackáért. Két cicával és vele laktunk egy lakásban, ahonnan én először albérletbe, onnan pedig házba költöztem Malackával. A macskák maradtak a volt párommal, őket nem is lett volna lehetőségem magammal vinni. Malackát viszont rendszeresen vittem vissza a volt kedvesemhez és a cicákhoz, ő pedig látványosan örült ezeknek az alkalmaknak. Már a liftben tudja, hol járunk, és majd kibújik a bőréből
– mesélte lapunknak.
Csabi arra is felhívta a figyelmet, hogy – ahogy egy közös gyerek, úgy – egy háziállat esetében is rengeteg költség merül fel. Az állatorvosi kiadások mellett az etetésnek is megvan a maga anyagi vonzata. Ez pedig – az olyan helyzetektől eltekintve, mikor a szakítás utáni gondozást vállaló fél kiugróan magas bérrel rendelkezik – ideális esetben közös költség marad közösen vállalt háziállat esetén.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.