A szilveszterhez hozzátartozik a virslis kifli, és erről hál’ istennek vegánként sem kell lemondanod.
Ráadásul az a jó hírünk van, hogy kétféleképp is elkészítheted: használhatsz készen kapható, vegán virslit, amit már szinte mindegyik szupermarket hűtőjében megtalálsz, vagy elkészítheted egészségesebb változatban, sült répával is. (Egyáltalán nem lesz répaíze, ezt garantáljuk!)
A bolti virsli esetében mindig olvasd el az összetevőket: a “V” jelzés utalhat vegetáriánus termékre is, amibe pl. tojásfehérjét tesznek.
Az előre csomagolt leveles tészták majdnem kivétel nélkül teljesen növényi alapúak, de azért mindenképp olvasd el az összetevőket, mielőtt megveszed. Természetesen elkészítheted otthon is, amihez lejjebb külön receptet is linkelünk.
Hozzávalók:
A virslis kiflihez:
- 1 csomag leveles tészta (250-300 gramm) vagy házi leveles tészta
- 400 gramm vegán virsli vagy 8 szál répa (vékonyakat válassz)
- 2 közepes fej lilahagyma
- ketchup és/vagy mustár
- 2 evőkanál olaj
- 1 evőkanál cukor
- szezámmag a tetejére (opcionális)
- só
A répavirslihez:
- 8 vékony szál répa
- 2 evőkanál olívaolaj
- 4 evőkanál szójaszósz (60 ml)
- 2 evőkanál juharszirup/agave szirup/rizsszirup
- 2 evőkanál almaecet
- 2 evőkanál mustár
- 2 gerezd zúzott fokhagyma
- 1 teáskanál füstölt paprika 1 teáskanál olívaolajban elkeverve
- 200 ml zöldségalaplé (1 zöldségleveskocka meleg vízben feloldva)
A répavirsli elkészítése:
- A répán és az olajon kívül az összes hozzávalót keverd össze egy tálban.
- Egy mély serpenyőben, amibe belefér az összes répa (ha nincs ilyened, nem baj, két adagban készítsd), hevíts fel két evőkanál olívaolajat. Óvatosan helyezd a serpenyőre a répákat, és közepes lángon, időnként megforgatva pirítsd meg őket nagyjából minden oldalukon, összesen kb. 5 perc alatt. Ha kész, vedd ki a répákat a serpenyőből és tedd félre.
- Ugyanebbe a serpenyőbe (vagy egy másikba, amibe belefér a szósz és a répa is) öntsd bele az összekevert szószt, forrald fel, és vedd közepesen alacsonyra a lángot, hogy épp csak bugyogjon.
- Helyezd a répákat a szószba, fedd le, és félig lefedve főzd összesen kb. 20-25 percig, amíg egy villát bele tudsz szúrni úgy, hogy már nem érzed keménynek, de “szétesősen” puhának sem. Időnként mozgasd meg őket kicsit. Ha a szósz nem fedi be teljesen a répákat, akkor kb. tíz perc főzés után fordítsd meg őket.
- Ha kész, zárd el, és tedd félre a répákat. Ha nagyon szószos a külsejük, felhasználás előtt kissé leitathatod őket.
A virslis kifli elkészítése:
- Két fej lilahagymát vágj vékonyabb félkarikákra, majd egy nagy serpenyőben két evőkanál olajon, alacsony lángon karamellizáld húsz perc alatt. Ehhez először egy nagy csipet sóval pirítsd, majd kb. öt perc múlva adj hozzá egy evőkanál cukrot, és még negyed óráig, továbbra is alacsony lángon, időnként megkevergetve pirítsd. Ha kész, tedd félre.
- A sütőt kb. ekkortájt melegítsd elő 190 fokra.
- A téglalap alakúra, 2-3 mm-esre kinyújtott leveles tésztát hosszában vágd ketté (tehát két hosszú, vékonyabb csík marad), majd vágd egyenlő oldalú, kis háromszögekre, vagy téglalapokra. Ha háromszögre vágtad, a szélesebb végüket kend meg mustárral vagy ketchuppal, ha téglalapra, akkor az egyik rövidebb végét (mi ugyanannyi ketchupost és mustárost szoktunk készíteni), majd oszd el ugyanezen a végén a karamellizált hagymát. Ne kend meg túl vastagon, és a hagymát se túlozd el, mert kifolyhat a töltelék a sütőben.
- Ha répavirslit készítettél, egyből felhasználhatod. A bolti virsli finomabb, ha felhasználás előtt kevés olajon minden oldalán kicsit megsütöd, de nem muszáj.
- Helyezz a hagymára fél virslit/répavirslit. Ha nagyon picik a háromszögeid vagy téglalapjaid, akkor háromfelé is vághatod a virsliket, de az nem baj, ha egy kicsit oldalt lelóg. Fogd össze a virslit a tésztával, és óvatosan, lassan tekerd fel.
- Helyezd a virslis kifliket sütőpapírral bélelt tepsire úgy, hogy az a vége legyen alul, ahol kinyílhat a tészta. Opcionálisan megszórhatod szezámmaggal. 190 fokra előmelegített sütőben, kb. 18-20 perc alatt süsd aranybarnára.
Domján Flóra környezetgazdálkodás szakon szerzett diplomát 2021 januárjában. A legfontosabb értéknek az empátiát tartja, éppúgy az állatok és az élővilág iránt, mint az emberek felé. Hisz benne, hogy egyre többen rájövünk: a hús ára egy élet elvétele, és az élet szeretetének, az együttérzésnek, a közös társadalmi értékeinknek minden élőre ki kell terjednie. Ezt az üzenetet minél hitelesebben igyekszik képviselni az írásaiban, az aktivizmusban és a mindennapokban is.