A Physicians Association for Nutrition véleménye alapján a jelenleg kapható növényi húsalternatívák megfelelő alternatívái lehetnek az állatokból készült húsoknak. Megjegyzik, hogy a termékek hosszú távú egészségügyi hatásairól egyelőre nem rendelkezünk elegendő ismeretekkel, hiszen viszonylag friss kategóriáról van szó.
A 2018-ban Németországban alakult Physicians Association for Nutrition (PAN) nemzetközi orvosi szervezet küldetése a növényi étrend egészségtudományos alapokra helyezett bemutatása.
A szervezet kiadott egy állásfoglalást, ami a növényi alapú húskészítményekkel kapcsolatos hivatalos álláspontjukat tükrözi. Véleményük megalkotásánál a jelenleg elérhető legfrissebb tudományos eredményeket vették alapul, és olyan kérdésekre keresték a választ, hogy a növényi húsok ultrafeldolgozott élelmiszereknek tekintendők-e, megfelelőek-e a gyermekek számára vagy ideális-e a tápanyagprofiljuk.
A szervezet a magvakat, tofut, teljes kiőrlésű gabonákat és a hüvelyeseket tekinti az első számú fehérjeforrásnak, de álláspontjuk szerint a növényi alapú húskészítmények megfelelő és környezetvédelmi szempontból is ideális alternatívát jelenthetnek. Ráadásul ezek a szinte konyhakész élelmiszerek megkönnyítik a fenntarthatóbb értrendre való áttérést azok számára, akik nem tudnak vagy nem akarnak olyan sok időt tölteni a konyhában.
Nem mindegy, mit választunk
Vizsgálatuk alapján azonos kategóriába tartozó plant-based húskészítmények között is elég nagy volt az eltérés egyes hozzávalók tekintetében. Ezért azt javasolják, hogy lehetőség szerint olyan terméket válasszunk, amiben kevés a só, valamint a telített zsírsavak, amellett pedig kiegészítették a megfelelő mikrotápanyagokkal, mint a B12-vitamin, vas vagy cink.
A PAN elismeri, hogy több kutatásra van szükség a hosszú távú egészségügyi hatások tekintetében, és támogatja az alternatív fehérjeszektort, hogy további fejlesztésekkel és kutatásokkal tegyék még egészségesebbé és fenntarthatóbbá a globális élelmezési hálózatot.
Ezek az alternatív húskészítmények képesek kifogni a szelet az állati termékek vitorlájából. Ráadásul abban jók, amit a vevők keresnek: kellemes ízélmény, ár és kényelem. Számos bizonyítékot találtunk arra vonatkozóan, hogy azon túlmenően, hogy sokkal fenntarthatóbbak vízhasználat, szén-dioxid-kibocsátás és földhasználat tekintetében, a növényi húskészítményeknek egészségügyi előnyük is van
– mondta Dr. Chris Bryant, egy tavaly megjelent, szakértők által ellenőrzött tanulmány szerzője, melyben az alternatív fehérjeforrások egészségügyi előnyeit vizsgálta az állati termékekkel szemben.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.