Egy kültéri asztal körül ülnek fiatalok, akik látszólag növényi alapú ételeket esznek

Már kétmillió felett van a vegánok száma az Egyesült Királyságban

Körülbelül kétmillió brit vallja magát vegánnak vagy növényi étrendet követőnek a The Vegan Society legfrissebb felmérése alapján. A vegetáriánusokkal és peszkatáriánusokkal együtt már minden tíz britből egy teljesen kerüli vagy korlátozza az állati fehérjék fogyasztását. A növényi étrend diadalmenetét nem meglepő módon a fiatalabb nemzedék lendülete hajtja.

Az Egyesült Királyságban továbbra is nő a növényi étrend követőinek száma: tízből egy brit vegán, vegetáriánus vagy peszkatáriánus. A The Vegan Society (TVS) – akik tavaly ünnepelték fennállásuk 80. évfordulóját – legfrissebb felmérése tízezer brit felnőttet kérdezett meg étkezési szokásaikról, hogy naprakész adatokat kapjanak a növényi étrend helyzetéről.

Az ország egyes régióiban más-más értékeket mutat a magukat vegánnak vallók vagy növényi étrendet követők száma. London, Dél-Wales és Ésszakelet-Anglia rendelkeznek a legmagasabb mutatókkal. Itt a megkérdezettek 4 százaléka tartózkodik teljesen az állati eredetű élelmiszerektől. Skócia, Wales és Kelet-Közép-Anglia a sereghajtó ezen a területen 2 százalékkal. A vegetáriánusok (4 százalék) és peszkatáriánusok (3 százalék) számával együttesen tehát a britek 10 százaléka kerüli vagy erősen mérsékeli az állati fehérjék fogyasztását.

Ezek a számok jelentős attitűdváltozást mutatnak a veganizmus és a növényi étrend irányába az egész országban

– mondta Claire Ogley, a TVS kutatási és kampányvezetője.

A végzettség és a növényi étrend követése között van összefüggés

A felmérésből nem csak az derül ki, hogy hányan nem esznek húst vagy semmilyen állati eredetű terméket. A kérdések számos más demográfiai adattal is szolgáltak a kutatóknak. Kiderült például, hogy az egyetemi végzettséggel rendelkezők jóval nagyobb mértékben választják a növényi étrendet, mint a végzettség nélküliek. Ezenfelül viszont sem a vallási, sem az etnikai háttér nem mutatott összefüggést a döntéssel, ahogy a családi vagy a munkahelyzet sem.

A legtöbben (57 százalék) állatjogi okok miatt hagyták el az állati eredetű élelmiszereket. A válaszadók 52 százaléka a személyes egészség miatt, 48 százalékuk pedig környezetvédelmi indokokra hivatkozva intett búcsút az állati fehérjéknek. A vegánok 7 százaléka mondta azt, hogy születésétől kezdve növényi étrendet követ, ami az Egyesült Királyság 68 milliós lakosságával és a felmérés 3 százalékos eredményével számolva több mint 80 ezer embert jelent.

Ezek mellett a felmérés szerint majdnem kétszer annyi nő (3,6 százalék) vallja magát vegánnak vagy növényi étrenden lévőnek, mint férfi (1,98 százalék). A 16–64 éves korosztályban kétszer nagyobb valószínűséggel találunk vegánokat, mint 65 év felett.

Felemelő látni, ahogy a fiatalabb generáció vezeti a változást, és ahogy egyre többen döntenek a növényi étrend és a fenntartható életvitel mellett, legyen az indokuk egészségügyi, környezetvédelmi vagy állatjóléti természetű

– tette hozzá Ogley.

A TVS számadatai összhangban vannak a Statista Consumer Insight legutóbbi eredményeivel. A piackutató cég a húsmentes országokat rangsorolta, amely listán az Egyesült Királyság a harmadik helyet szerezte meg holtversenyben az Egyesült Államokkal.

Ez a cikk is érdekelhet:

Bazsalikom a kertben

Így lesz friss bazsalikomod télen is – mutatjuk a trükköt

A bazsalikom a nyár egyik legkedveltebb fűszernövénye, főleg az olasz

Kőrösi Bogdán írás iránti szeretete hosszú évekre nyúlik vissza. Az ELTE BTK egyetemi újságjának hasábjain és több online felületen jelentek meg cikkei, filmkritikái, beszámolói. Az írás mellett lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. A Mondolo Egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. A veganizmus jelenti számára azt az életfilozófiát, amivel kompromisszumok nélkül tud azonosulni, immáron közel egy évtizede.

Küldd tovább a cikket!

Kövess minket Facebookon is!

Neked ajánljuk

Káposztás gnocchi kék tányérban, céklakrémmel körülvéve, rajta pirított tofukockák

Káposztás gnocchi céklakrémmel és füstölt tofuval – ünnepi ízek hétköznapokra

Körtés galette dióval és fahéjjal megszórva

Körtés galette dióval – rusztikus, gyorsan elkészíthető őszi desszert

Két bao zöldségekkel

Zöldséges bao – ázsiai street food különleges eszközök nélkül

Legnépszerűbb

Receptajánlók és a legfontosabb tippek a tudatos élethez

Csatlakozz 40 000 fős hírlevél-közösségünkhöz, és kapj heti inspirációkat.

Olvass tovább:

Szűrők

Elkészítési idő

Elkészítési idő

Recept típusa

Recept típusa filter

Konyha

Konyha filter

Allergén

Allergének